Nejtěžší část začíná po zakódování, protože v novém střízlivém životě člověka budou čekat různá pokušení.
Závislost na alkoholických nápojích není problémem jen pro samotného člověka, ale především pro jeho blízké. Pokud ovšem sami netrpí stejným problémem. A mnozí z nich (a někdy i sám piják) se snaží zjistit, zda kódování od alkoholismu funguje, zda je to bezplatný postup a jak probíhá.
Do nového života by se člověk měl pouštět jen dobrovolně.
Protože hlavní „viník rodinných potíží“ obvykle věří, že je vše v pořádku, musí příbuzní proti jeho vůli hledat okliky a způsoby, jak alkoholismus vyléčit. Dělají vše od uctívání zvláštních svatých a konzultací s věštci až po přidávání zázračných složek do jídla a pití. Problémem však je, že marnost těchto pokusů je zakotvena v samotném mechanismu nemoci.
Při konzumaci silných a posilujících nápojů člověk, zejména zpočátku, prožívá převážně pozitivní emoce. Pak však přichází vystřízlivění a:
- pocit viny před blízkými;
- pocit studu za absenci v práci;
- necítíte se dobře (a čím dále, tím více se cítíte).
Jaký je tedy nejjednodušší způsob, jak se od všeho toho negativního oprostit a znovu získat iluzi radosti ze života? Musíte se znovu napít. A tak to jde dál a dál.
Takže člověk musí chtít změnit svůj život. Opravdu chtít. Ne kvůli nekonečným výčitkám, skandálům a výhrůžkám, před kterými se zase schová za láhev. Ale proto, že si v určitém okamžiku opravdu uvědomí, kolik smutku a problémů přináší svým blízkým. A že o ně jednoho dne opravdu může přijít.
Člověk by se měl o sebe velmi bát. Je jedno, kolik a jakých doporučení lékaři dávají, ale jejich spravedlnost si člověk začne uvědomovat až poté, co se ocitne na hranici života a smrti. Nebo prostě po prožití takových muk, která by už nikdy nesouhlasil podstoupit.
Obojí je podstatou kódování jako metody, jak se zbavit závislosti na alkoholu. A je povinnou (nikoli však jedinou!) podmínkou její účinnosti. Proto musí lékař nejprve od pacienta podrobně zjistit, co ho vedlo k rozhodnutí nechat se zakódovat. A nakolik je toto rozhodnutí dobrovolné a vědomé. Pacient navíc musí svůj dobrovolný souhlas s kódováním písemně potvrdit.
Metody kódování: jaké jsou
V „arzenálu“ adiktologů je několik metod kódování a jsou vybírány individuálně.
Hypnoterapie
Pokud je osoba v zásadě přístupná hypnóze, je možné použít některou z metod, které jsou zaměřeny na různé cíle:
- Vytvoření obecně negativního postoje k alkoholu;
- Posílení odhodlání přestat pít;
- Rozvíjení strachu z možných následků pití.
Užívání léků
V některých případech je vhodnější použít medikamentózní kódování, kdy lidský organismus dostává chemické preparáty, které narušují standardní mechanismus vstřebávání alkoholu, což vede k závažným následkům i po malé dávce. Poté, co to pacient jednou zažije pod kontrolou a v přítomnosti narkologa, který mu poskytne rychlou pomoc, si bude účinek dlouho pamatovat a bude se bát jeho opakování. Zvláště v nepřítomnosti lékaře v okolí.
Mimochodem, pacient má právo zvolit si termín, po který se chce stát kodependentním.
S přípravkem Esperal
Stejnou účinnou látku disulfiram obsahují přípravky jako „Algominal“, „Tetlong-250“, „Aquilong“ a samotný „Disulfiram“. Všechny „fungují“ stejně, ale liší se výčtem kontraindikací a délkou působení. Než zjistíte, jak probíhá kódování léku Esperal, stojí za to kontaktovat odborníka a zjistit od něj vše, zejména stojí za to zeptat se na vedlejší příznaky. Tento lék se dnes nazývá jinak.
Vzhledem k mechanismu působení na organismus je možné toto kódování aplikovat pouze ve vztahu ke zcela střízlivému člověku, očištěnému od dříve požitého alkoholu. Buď k němu dojde přirozeně za 7-10 dní abstinence. Nebo je pacientovi provedena úplná detoxikace (očista od jedů) pomocí kapaček.
Jak terapeut pro léčbu závislostí vybírá vhodnou metodu
Aby se předešlo negativním důsledkům kódování a vybrala se nejlepší možnost, je pacient kompletně vyšetřen – od celého seznamu analýz až po ultrazvuk a elektrokardiogram srdce (EKG). Samozřejmostí je podrobné poučení o pravidlech života po kódování. Poté je vybraný lék aplikován do těla pacienta jedním ze způsobů:
- tabletami;
- injekce, včetně intravenózních injekcí;
- kapsle všitá pod kůži (v anestezii).
Poté je člověk v každém slova smyslu svobodný. Včetně závislosti na alkoholu.
Jak znovu nespadnout do propasti
Nejtěžší část začíná po kódování. V novém střízlivém životě čekají na člověka dva druhy nebezpečí.
Pokušení a provokace
Stále se najde mnoho lidí ochotných nabídnout nápoj při různých příležitostech. A ne každý je ochoten upřímně odpovědět „ano“ na uštěpačné poznámky typu „ty nepiješ, zbláznil ses? Proto je lepší vymyslet si předem přijatelnou výmluvu, vylučující další přesvědčování.
Kromě toho pod omezení spadají nejen alkoholické, ale i kvašené nápoje, cukrovinky s rumem, likérem nebo koňakem atd. Nemluvě o tom, že ke střízlivému životnímu stylu se bude muset připojit celá rodina. Ani kapka alkoholu v domě, žádné oslavy („a to nesmíš, pít džus!“).
Střízlivý pohled na starý život
Ani to není snadná zkouška. Jestliže alkohol umožňoval člověku uniknout z reality, nyní je do ní uvržen. A je dost možné, že ho čeká mnoho zklamání. A rodina by mu měla pomoci si tuto realitu nejen uvědomit a přijmout, ale také se ji pokusit zlepšit. Například provést alespoň malou opravu v dlouho zanedbávaném bytě.
Velmi důležité je pomoci člověku najít nový smysl a cíle života, naplnit ho věcmi k činnosti a novými koníčky. Vymanit se ze starého kruhu, který přinesl potíže. Jinak může člověk po pocítění a uvědomění si prázdnoty a nezvyklosti nedobrovolně sáhnout po minulosti. A pokud se to všechno podaří, pocítí novou chuť střízlivého života. A jen za této podmínky bude kódování skutečně účinné.