Tři osvědčené způsoby rychlé úlevy od bolesti, pokud jste se spálili na slunci

Znáte-li tyto tři jednoduché, ale účinné způsoby pomoci, můžete rychle zmírnit bolest, urychlit hojení a vyhnout se komplikacím

Spáleniny od slunce vám mohou výrazně zkazit letní dovolenou a poškodit zdraví vaší pokožky. Znáte-li však tyto tři jednoduché, ale účinné způsoby pomoci, můžete rychle zmírnit bolest, urychlit hojení a vyhnout se komplikacím. Jak si pomoci, pokud se spálíte, si přečtěte v RBC-Ukrajina.

Okamžitě ochlaďte pokožku

Prvním a nejdůležitějším pravidlem při úpalu je okamžité ochlazení postiženého místa. To pomůže zmírnit zánět, zmírnit bolest a zabránit dalšímu poškození kožních buněk. Můžete si dát chladnou (ale ne ledovou!) sprchu nebo koupel a nechat vodu jemně omývat spálené místo po dobu až 10-15 minut.

Je důležité vyhnout se používání silných mycích prostředků, které mohou pokožku podráždit, a pouze ji jemně otřít ručníkem.

Pokud není možné chladit celé tělo nebo je popálenina lokalizovaná, použijte studené obklady: namočte čistou látku do studené vody (můžete použít led, ale nepřikládejte led přímo na kůži!) a jemně ji přikládejte na postižené místo po dobu 10-20 minut.

Tento postup opakujte každých několik hodin, abyste dosáhli okamžité úlevy od pálení a zmenšení otoku. Nezapomeňte bezprostředně po popálení nepoužívat mastné nebo mastné krémy, protože mohou vytvářet film, který zadržuje teplo a zhoršuje stav.

Intenzivně hydratujte pokožku

Po ochlazení je třeba pokožku intenzivně hydratovat a zklidnit, aby se urychlil proces obnovy. Na popálenou pokožku naneste krém s obsahem aloe vera nebo panthenolu. Aloe vera je známá svými protizánětlivými, chladivými a hojivými účinky, zatímco panthenol podporuje regeneraci buněk. Tyto přípravky aplikujte několikrát denně, kdykoli pocítíte suchost nebo pnutí.

Pokud je bolest a zánět velmi silný, můžete použít krém s 1% hydrokortizonem, který je volně prodejný, ale používejte ho opatrně a ne déle než několik dní, vyhněte se jeho aplikaci na obličej bez konzultace s lékařem. Když se kůže začne olupovat, nikdy ji násilím nesloupávejte, aby nedošlo k infekci.

Pokud se na kůži vytvoří puchýře, nikdy je nepropichujte, protože se jedná o přirozenou ochrannou bariéru. Nezapomeňte pít hodně vody, abyste zabránili dehydrataci, protože spáleniny způsobují značnou ztrátu tekutin.

Velmi důležitá je úleva od bolesti

Kromě zevní péče je důležité zajistit si pohodlí a ochranu před dalším sluněním. Užívejte volně prodejné nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako je ibuprofen nebo naproxen, které ulevují od bolesti a zmírňují zánět.

Užívejte je podle pokynů a v případě pochybností se poraďte s lékárníkem. Především se vyhýbejte dalšímu vystavování slunečnímu záření. Spálená kůže je velmi náchylná k opětovnému poranění. Zůstávejte ve stínu, noste volný oděv, který postižené místo zcela zakryje, a vyhýbejte se přímému slunečnímu záření, dokud se kůže zcela nezhojí.

I po zhojení vždy používejte opalovací krém s vysokým SPF. Zvláštní pozornost věnujte dětem a kojencům: spáleniny od slunce jsou pro ně mnohem nebezpečnější a v případě těžkého spálení s puchýři, horečkou nebo zvracením okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog | FitandHealth