5 důvodů, které vás přesvědčí, abyste se navždy vzdali opalování na slunci

Foto: z veřejných zdrojů

Je opalování opravdu prospěšné?

S příchodem léta se mnoho lidí snaží získat krásné zlatavé opálení, protože je spojováno se zdravím, odpočinkem a atraktivitou. Je však opalování skutečně užitečné? RBC-Ukrajina říká, co o opalování a jeho vlivu na pokožku říká moderní medicína.

Co dělá slunce s naší pokožkou?

Moderní medicína a dermatologie na to mají jednoznačnou odpověď: nekontrolované a nadměrné vystavování se slunečnímu záření může způsobit značné škody na zdraví. I když má slunce své výhody, při nedodržování bezpečnostních pravidel jsou tyto výhody velmi snadno převáženy riziky.

Hlavní rizika nadměrného slunění

Bohužel touha po „krásném“ opálení často převáží nad potenciálními nebezpečími. Nadměrné oslunění (vystavení slunečnímu záření) s sebou nese značná zdravotní rizika. Jedná se o nejzávažnější a nejhorší důsledek nadměrného opalování, protože ultrafialové (UV) záření poškozuje DNA kožních buněk, což může vést ke vzniku různých forem rakoviny kůže, včetně bazaliomu, dlaždicobuněčného karcinomu a nebezpečné formy, melanomu, který rychle metastazuje a může být smrtelný.

Riziko vzniku melanomu se výrazně zvyšuje u lidí, kteří se silně spálili na slunci, zejména v dětství a dospívání, a u těch, kteří mají mnoho mateřských znamének.

UV záření také ničí kolagen a elastin, vlákna, která jsou zodpovědná za pevnost a pružnost kůže. To vede k předčasnému stárnutí pleti (photoageing), tvorbě vrásek, stařeckých skvrn, suchosti a ztrátě tonusu pleti, takže pleť vypadá opticky starší.

Opálení je v podstatě poškozením pokožky. Úpal je akutní reakce kůže na nadměrné UV záření, kterou doprovází zarudnutí, bolest, otok a někdy i puchýře. Každé spálení od slunce zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže v budoucnu.

Kromě toho může UV záření způsobit poškození rohovky, čočky (což vede ke vzniku šedého zákalu) a sítnice, což zvyšuje riziko degenerativních očních onemocnění.

Proto je důležité nosit sluneční brýle. Nadměrné vystavení UV záření může dočasně potlačit imunitní systém, čímž se tělo stává zranitelnější vůči infekcím a virům.

Vystavování se slunečnímu záření může také vést k dehydrataci, která ovlivňuje celkový zdravotní stav a fungování všech systémů.

Jak bezpečný je pobyt na slunci?

Slunci bychom se neměli zcela vyhýbat, protože je součástí našeho života. Je však důležité naučit se, jak na něm pobývat bezpečně. Vyhýbejte se sluneční špičce, která je mezi 10:00 a 16:00, a zdržujte se ve stínu nebo v místnosti.

Vždy používejte opalovací krém: nanášejte jej s ochranným faktorem SPF alespoň 30 (nebo nejlépe 50+) 20-30 minut před odchodem ven a obnovujte každé 2 hodiny nebo častěji, pokud se potíte nebo koupete.

Noste ochranný oděv, jako jsou klobouky se širokou krempou, košile s dlouhými rukávy a kalhoty z lehké látky, které mohou poskytnout účinnou ochranu. Používejte sluneční brýle s označením „UV400“ nebo „100% UV ochrana“.

Nespoléhejte se na „základní opálení“, protože jakákoli změna barvy kůže po pobytu na slunci svědčí o jejím poškození. Pravidelně kontrolujte svou pokožku: sami si prohlédněte svá mateřská znaménka a pokud si všimnete jakýchkoli změn, navštivte dermatologa.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog | FitandHealth