Péče o okurky a rajčata v červenci: co je třeba udělat nyní

Foto: z otevřených zdrojů

Tajemství péče o rajčata a okurky pro bohatou úrodu

Rajčata a okurky nyní aktivně vytvářejí vaječníky a zakládají plody, což je klíčové období pro budoucí sklizeň. Klíčem k úspěchu je správná péče, od zalévání po krmení a ochranu.

Péče o rajčata v červenci

Rajčata v červenci jsou jako teenageři: aktivně rostou, vyžadují spoustu jídla a pití, a pokud se o ně nepečuje, mohou se zvrtnout.

Důležitost zalévání

Červencová vedra mohou být pro rajčata skutečnou výzvou. Potřebují pravidelnou a dostatečnou vláhu, aby kořeny nevysychaly a plody byly šťavnaté. Obvykle byste měli zalévat 2-3krát týdně, ale pokud teploměr neúprosně šplhá vzhůru, nebojte se zalévat i každý druhý den. Hlavní je zalévat pod kořeny a vyhnout se tomu, aby se voda dostala na listy, zejména na horkém slunci. Tím rostliny ochráníte před popáleninami a růstem plísní.

Ideální doba pro „vodní procedury“ je brzy ráno nebo pozdě večer, kdy už slunce zapadlo. Každý keř by měl dostat alespoň 3-5 litrů vody, aby byla půda dostatečně hluboko nasáklá v místech, kde se nacházejí hlavní kořeny.

Výživa: aby byly plody velké a chutné

V červenci již rajčata tolik nepotřebují dusík, který je zodpovědný za zelenou hmotu. Do popředí se dostává draslík, fosfor a vápník. Draslík a fosfor jsou „stavebním materiálem“ pro plody: dělají rajčata chutnější, pomáhají jim rychleji dozrát. Můžete použít hotová draselno-fosforová hnojiva nebo dřevěný popel (jedna sklenice na 10 litrů vody), který se léty osvědčil.

Vápník – nepostradatelný pomocník v boji proti vertexové hnilobě, která může zničit část úrody. Zde pomůže dusičnan vápenatý.

Nezapomeňte na organické látky – výborným doplňkem bude zředěný slepičí hnůj nebo kravský hnůj s přídavkem popela. Nezapomeňte: jakékoli přikrmování by se mělo provádět po vydatné zálivce, aby nedošlo ke spálení kořenů.

Tvarování keřů

Červenec je obdobím aktivní pastvy a opásání. Jedná se o postranní výhony, které vyrůstají z paždí listů a odebírají rostlině energii a odvádějí ji od tvorby plodů. Pravidelně je odstraňujte, dokud jsou ještě malé (3-5 cm). A silné keře vysoko rostoucích rajčat by rozhodně měly být vyvazovány k oporám. Nejenže se tak větve nezlomí pod tíhou těžkých plodů, ale také se zajistí lepší cirkulace vzduchu, čímž se sníží riziko houbových chorob.

Ochrana proti chorobám a škůdcům

V červenci jsou rajčata obzvláště náchylná k fytoftóze, hrozivé houbové chorobě. Nejlepší obranou je prevence. Pravidelně ošetřujte rostliny biopreparáty (např. Fytosporin) nebo lidovými prostředky (např. česnekovým nálevem). Pokud si všimnete nemocných listů nebo plodů, bez lítosti je odstraňte a v případě silného poškození je lepší keř zcela odstranit, aby se choroba nešířila. Nezapomínejte na škůdce – prohlédněte keře, zda se na nich nevyskytují mšice nebo brouci bramborníčci coloradští, a včas použijte biologické insekticidy.

Péče o okurky v červenci

Červenec je pro okurky vrcholem plodnosti. Pracují naplno a dávají jednu úrodu za druhou, takže potřebují intenzivní „podporu“. Zkušení zahradníci se s vámi podělí o pět účinných tipů, které vám umožní sklízet čerstvé okurky po celé léto.

Správné zalévání: teplá voda a střídmost

Okurky jsou vlhkomilné rostliny a v červenci se jejich potřeba vody zvyšuje. Existují však určité nuance.

Frekvence. Zahradníci radí zalévat okurky méně často, ale vydatněji. Obvykle stačí zalévat jednou za dva až tři dny. V případě silných veder, kdy půda rychle vysychá, byste však měli přejít na každodenní zalévání.

Teplota vody. Vždy používejte teplou, temperovanou vodu (ze sluncem vyhřátého sudu nebo nádoby).

Zalévejte pouze pod kořeny, vyhněte se přemokření a loužím. Studená voda se nesmí dostat k listům, protože by mohla způsobit zhořknutí plodů a stres rostliny.

Výživa pro sladkost a imunitu

V době aktivního růstu plodů vyžadují okurky další krmení.

Výbornou volbou je dřevěný popel (jedna polévková lžíce na 10 litrů vody). Nejenže dodává plodům sladkost, ale také posiluje imunitu rostlin.

Nálev z vojtěšky nebo kopřivy dokonale podpoří růst okurek a poskytne ochranu proti chorobám.

Dalším účinným hnojivem jsou kvasnice (100 g na 10 litrů vody). Toto hnojivo dobře aktivuje půdní mikroflóru a zlepšuje vstřebávání živin.

V červenci okurky nepřehnojujte dusíkatými hnojivy. To povede k bujnému růstu lusků, zatímco plody budou mnohem menší.

Tvarování keře a opásání pro zajištění světla a větrání

Pokračujte ve tvarování keře vedením větví podél podpěr. Tím zabráníte přehuštění, které je důležitou prevencí proti chorobám. Měli byste také odstranit nepotřebné výhony (postranní výhony, které nenesou plody) a staré listy u báze keře.

Okurky se nutně vyvazují k tapetám nebo opoře. Zlepšuje se tím cirkulace světla a vzduchu, usnadňuje se sklizeň a omezuje se kontakt plodů s půdou, což zabraňuje jejich zahnívání.

Ochrana okurek před chorobami a škůdci

Okurky jsou často napadány padlím, peronosporosou (nepravou padlím) a roztoči.

Pro prevenci používejte biopreparáty („Trichodermin“, „Pseudobacterin“), které zabraňují houbovým chorobám. Pravidelná kontrola pomůže včas odhalit problémy.

V blízkosti okurek nenechávejte plevel, nejenže odnáší živiny a stíní záhon, ale také láká škůdce.

Je třeba provést řez listů, ale není nutné listy nad plody úplně zkrátit. Tyto listy chrání okurky před přímým slunečním úpalem.

Plody sklízejte pravidelně, nejlépe každé dva až tři dny. Tím rostliny stimulujete k dalšímu plodění.

Obecná doporučení pro rajčata a okurky v červenci

Pokrytí půdy kolem rostlin vrstvou mulče (sláma, seno, posekaná tráva) pomůže zachovat vlhkost, zabrání růstu plevelů a udrží stabilní teplotu půdy.

Pravidelné mělké kypření půdy zlepšuje přístup vzduchu ke kořenům.

Dodržováním těchto tipů a rad zkušených zahrádkářů zajistíte rajčatům a okurkám optimální podmínky pro růst a vývoj a v červenci a následujících měsících bohatou a chutnou úrodu jak pro čerstvou spotřebu, tak pro konzervování na zimu.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog | FitandHealth