Seznámení s rodiči partnera: jak je mít rád a potřebujete to vůbec?

Pro některé je to formalita, pro jiné skutečná zkouška.

Dříve nebo později přijde ve vztahu okamžik: seznámení s rodiči partnera. Pro některé je to formalita, pro jiné skutečná zkouška. Co ale opravdu stojí za to udělat, abyste udělali dobrý dojem? A je to opravdu tak důležité? Životní kouč Vitalij Kursik řekl RBC-Ukrajina, jak se chovat při prvním setkání s rodiči partnera.

Musí vás mít rodiče rádi?

V určitém okamžiku vztahu se na obzoru objeví – okamžik setkání s rodiči. Co dělat a hlavně – musíte je mít nutně rádi?

„Pro někoho je to „seznamovací večeře“, pro někoho – „přijdeš na šašliky, tam bude můj táta“, a někdo se o tomto okamžiku dozví už dodatečně: „A mimochodem, to je moje máma“, – říká odborník.

Dodává, že možnost „líbí se mi“ je žádoucí, ale není povinná. Protože:

  • Není to záruka šťastného vztahu
  • Pokud vás vnímají jen na základě vašeho vzhledu, je to smutné.
  • Budete muset žít se svým partnerem a ne s jeho rodiči.

„Samozřejmě, pokud vás mají rodiče rádi, je to velmi dobrá věc. I pro vás, i pro vašeho partnera, i pro váš vztah, a dokonce i pro vaše společné plány do budoucna. Protože s nimi budete muset komunikovat a navazovat vztahy,“ vysvětluje Vitalij Kursik.

Jak se chovat při prvním setkání s rodiči

Klid

Nejste na castingu a vaším úkolem není zapůsobit, ale být sám sebou. Takové setkání není divadelní premiéra, nejste herec a rozhodně nepotřebujete masky. Partner si vás již vybral. Jediné, co musíte udělat, je nepřehrávat, nepředstírat, že se vám něco líbí, když to není pravda.

„Nesnažte se naléhavě zapůsobit kuchařskými znalostmi, citáty z klasiků či stand-upů nebo znalostí odrůd vína. Mnohem účinnější je upřímnost, vyrovnanost, přirozený zájem a základní respekt,“ radí kouč.

Buďte opravdoví

Nepotřebujete si získat rodiče svého partnera. Mohou být různí – vřelí, chladní, uzavření, příliš přímí, hrubí.

Respekt spočívá v tom, že nasloucháte a nepřerušujete, jste zdvořilí a přátelští. Ukažte, že jste normální člověk, se kterým je jejich dítěti dobře.

Domluvte se s partnerem

Pokud máte odlišné komunikační styly, světonázory, kulturní rozdíly – je lepší připravit si půdu, probrat všechny nuance a vyhnout se tématům, která by mohla být trapná.

Tabuizovaná témata

Není dobré komunikovat o tématech, pokud si nejste jisti, zda jsou vaše názory s rodiči podobné:

  • Náboženské přesvědčení
  • Politika
  • Peníze
  • Rodičovství
  • Vaše plány s partnerem do budoucna

Dárek

Drobný dárek je projevem pozornosti a úcty, nikoli snahou ohromit rodiče. Může to být zákusek, láhev vína, předmět do domácnosti.

Nic si nedokazujte

Pokud vás přivítají chladně, nesnažte se dokazovat, že jste hodni jejich dítěte. Váš partner je dospělý a má plné právo činit vlastní rozhodnutí.

Máte právo odejít

Pokud schůzka neprobíhá podle plánu nebo pokud dojde k nepříjemné situaci, máte plné právo zdvořile poděkovat a rozloučit se. Nemusíte snášet něco, co vám nevyhovuje.

„Neciťte se špatně, pokud schůzka proběhla nešťastně. Je to jen jedna epizoda. Samozřejmě, že „první pohled“ už nebude možné zopakovat, ale i tak budeš mít šanci ukázat rodičům, že jsi skvělý člověk. Nejdůležitější je, aby vás partner podpořil,“ radí Vitalij Kursík.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog | FitandHealth