Pečujte o své zdraví: jak se vyhnout přehřátí a úpalu na cestách

Fyzická aktivita v horkém počasí pouze zvyšuje tepelnou zátěž organismu

Léto je skvělým obdobím pro cestování, ale vysoké teploty mohou představovat vážné zdravotní riziko. Ohroženi jsou zejména cestovatelé, kteří tráví hodně času na slunci, navštěvují horké země nebo cestují pěšky.

RBC-Ukrajina radí, jak se předem připravit a jaká jednoduchá pravidla dodržovat, aby vás tento nepříjemný případ nepotkal.

Vyvarujte se pobytu na slunci v době největšího slunečního svitu

Mezi 11:00 a 16:00 je slunce nejaktivnější a tehdy je riziko přehřátí nejvyšší. Snažte se naplánovat aktivity na ráno nebo večer, kdy jsou teploty nižší.

Pokud se nemůžete vyhnout pobytu venku, vyhledejte stín nebo jděte do klimatizovaných místností. Vaším nejlepším přítelem bude klobouk se širokou krempou nebo panama.

Pijte dostatek vody

Dehydratace je hlavním faktorem, který přispívá k přehřátí a úpalu. Pijte čistou vodu v malých dávkách po celý den, i když nemáte pocit žízně.

Vyhýbejte se alkoholu, syceným a příliš sladkým nápojům – ty situaci jen zhoršují. Je dobré mít u sebe filtrační láhev nebo termosku s chlazenou vodou.

Správně se oblékněte

Volte lehké, prodyšné oblečení ze světlých přírodních materiálů, jako je bavlna, len nebo viskóza. Tmavé oblečení přitahuje slunce a zadržuje teplo, proto se mu vyhněte.

Nezapomeňte si zakrýt ramena a hlavu, zejména na dlouhých procházkách. A nezapomeňte na sluneční brýle.

Používejte opalovací krém

I při zataženém počasí je vaše pokožka vystavena UV záření. Vyberte si krém s ochranným faktorem SPF alespoň 30 a naneste jej 20 minut před odchodem ven.

Znovu se namažte po koupání nebo po 2-3 hodinách pobytu na slunci. Předejdete tak spálení a snížíte riziko úpalu.

Naslouchejte svému tělu

Silná žízeň, bolest hlavy, závratě, nevolnost nebo slabost jsou prvními signály přehřátí. Pokud tyto příznaky zaznamenáte, okamžitě se přesuňte do stínu nebo chladné místnosti.

Posaďte se, napijte se vody a hydratujte pokožku. Pokud se stav nezlepší, navštivte lékaře.

Omezte fyzickou aktivitu v horku

Fyzická aktivita v horkém počasí pouze zvyšuje tepelnou zátěž vašeho těla. Pokud se chcete procházet nebo cvičit, dělejte to brzy ráno nebo pozdě večer.

Při pohybu si dělejte časté přestávky ve stínu, pijte vodu a sledujte svou pohodu. Nepřeceňujte své síly v neznámých podmínkách.

Zvolte si pohodlný dopravní prostředek

Při cestování se raději vyhněte dlouhým cestám v dopravních prostředcích bez klimatizace. Pokud si půjčujete auto nebo kupujete jízdenky, vybírejte si větrané nebo klimatizované varianty.

V autobuse nebo vlaku si sedněte k oknu, ale zatáhněte závěsy, abyste se vyhnuli přímému slunečnímu záření. Pohodlí na cestách je klíčem k bezpečné a příjemné cestě.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog | FitandHealth