Jak zalévat okurky v horku a čím je krmit: tipy zkušených zahradníků

Foto: z otevřených zdrojů

Jak pečovat o okurky v horku: co dělat v červenci

Červenec je nejteplejším měsícem léta. V takových podmínkách je velmi důležité poskytnout okurkám náležitou péči, aby rostly, vyvíjely se, plodily a zůstaly zdravé. Zkušený zahradník nám poradí, jak pečovat o okurky v horku.

Jak zalévat okurky v horkém počasí

Okurky jsou velmi náročné na vodu. Bez dostatku vody nerostou nebo vytvářejí malé, deformované a hořké plody. Správná zálivka je pro ně velmi důležitá.

Kolik a jak často zalévat okurky

Odborníci doporučují zalévat okurky dvakrát týdně, a to přibližně 5 litry vody na metr čtvereční. V horkých dnech zvyšte frekvenci zalévání na třikrát týdně a zachovejte stejný objem vody.

V době plodů zalévejte okurky každý druhý den a objem vody zvyšte na 8 litrů na metr čtvereční.

Ve velmi horkých dnech zalévejte okurky každý den, v případě abnormálních veder dokonce dvakrát denně.

Pro zalévání je ideální teplá voda ze stojatého vodovodu v nádobách. Nejlepší je používat dešťovou nebo pramenitou vodu. Tato voda je měkčí a nemusí stát. Před zaléváním ji stačí nechat ohřát na slunci.

Důležité aspekty zavlažování

  • Půdu nezalévejte příliš. Pokud je půda pod okurkami stále mokrá, nechte ji vyschnout. Nadměrná vlhkost může vést k hnilobě kořenů a ztrátě úrody.
  • Pokud je k dispozici kapková závlaha, bude jejím použitím dosaženo nejlepšího řešení.
  • Okurky zalévejte vždy pod kořeny a vyhněte se zalévání listů. Předejdete tak spálení od slunce.
  • Nejlepší je zalévat okurky brzy ráno (6-7 hodin) nebo večer, 2-3 hodiny před západem slunce.

Zalévání okurek během dne nemá smysl, protože většina vody se odpaří dříve, než se dostane ke kořenovému systému. Kromě toho může voda na listech na přímém slunci způsobit popáleniny.

Použití mulče, například kopřiv, pomáhá udržet vlhkost v půdě. Předpokládá se, že mulčování kopřivami může odpuzovat slimáky.

Jak krmit okurky v horkém počasí

Význam vápníku pro okurky

V horkém počasí je podle odborníků obzvláště důležité dodávat okurkám vápník. Nedostatek tohoto prvku může vést k hnilobě temene plodů, žloutnutí a zasychání listů. Vápník je klíčovým prvkem pro růst a vývoj okurek, ovlivňuje tvorbu kořenů, listů a plodů a zabraňuje jejich zahnívání. V období sucha je pro kořenový systém obtížné asimilovat vápník z půdy, proto se doporučuje použít listový postřik.

Účinné způsoby aplikace vápníku

Pro počáteční fáze vývoje okurek, kdy je třeba stimulovat aktivní růst stonků a listů, je vynikající dusičnan vápenatý. Deset gramů tohoto hnojiva je třeba zředit v deseti litrech vody a postříkat rostliny na list. V počáteční fázi vývoje lze tento postup opakovat každých 10 dní, počínaje výskytem prvních pravých listů.

Pro získání lehce stravitelného vápníku můžete použít dřevěný popel hašený kyselinou. Za tímto účelem vezměte šálek dřevěného popela, zalijte ho litrem horké vody a přidejte půl šálku octa. Po dokončení reakce zřeďte vzniklý roztok vodou na 10 litrů. Tímto roztokem zalévejte okurky v množství 1 litr na každý keř.

Zvláště se doporučuje používat Chelatin Calcium pro okurky, protože účinně zabraňuje opadu pupenů a vaječníků, odstraňuje chlorózu a lámavost listů. Zřeďte 50 ml přípravku Calcium Chelatin v 10 litrech vody a nastříkejte 2-3 postřiky na list, nutně na navlhčenou půdu. Toto ošetření je nejlépe provádět ve večerních hodinách. Tento roztok bude užitečný také pro papriky a lilky.

Proč okurky kvetou, ale nevadnou

Pokud okurky bujně kvetou, ale nevytvářejí se vaječníky, příčina může spočívat ve zvláštnostech odrůdy a způsobu tvarování keře.

U odrůdových okurek (např. Phoenix) se na středním stonku často objevují převážně samčí květy, tzv. duté květy, které nevytvářejí plody. Pro stimulaci tvorby samičích květů u budoucích okurek je nutné zaštípnout vrchol středního stonku nad šestým listem. Tato technika podporuje aktivní růst postranních výhonů, na kterých se objevují samičí květy.

U partenokarpických okurek je každý květ již vaječníkem. Tvarování keře těchto odrůd je jednodušší: doporučuje se zaslepit první čtyři uzly, tj. odstranit listy a květenství, aby hlavní stonek rostl rychleji.

Při dodržení těchto rad budete moci svým okurkám zajistit optimální podmínky pro růst a vývoj i v nejteplejších letních dnech a získat bohatou a kvalitní úrodu.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog | FitandHealth