Emočně zralí lidé se zejména umí postarat o své vlastní pocity a jsou citliví k pocitům druhých.
Americký psycholog Mark Travers pojmenoval známky toho, že partner je emočně zralý.
„Je to někdo, kdo pomáhá udržet věci na správné cestě, zůstává měkký i za těch nejtěžších okolností a pro nějž je citové bezpečí prioritou v každém vztahu – ať už jde o rodinu, přátelství nebo milostné pletky,“ vysvětlil ve svém článku pro Forbes.
Poznamenal, že nová studie zveřejněná v časopise Current Psychology zkoumala vztah mezi emoční zralostí a duševním zdravím u více než 200 studentů. Vědci zjistili, že právě emoční zralost vysvětluje téměř celou rozmanitost úrovně úzkosti a deprese a v kombinaci s dobře rozvinutými komunikačními dovednostmi se tento efekt stává obzvláště výrazným a přímo souvisí se zlepšením psychoemoční pohody.
„To naznačuje, že emoční zralost není klíčem pouze ke vztahům. Je základem psychické odolnosti. Zralost však nepřichází automaticky s věkem. Formuje se prostřednictvím rozvoje sebeuvědomění a vědomého uplatňování těchto znalostí: schopnosti převzít odpovědnost, zapojit se a zůstat upřímný,“ dodal psycholog.
Zároveň jmenoval tři znaky, které svědčí o tom, že je kolem nás emočně zralý partner:
Je citlivý na emoce
Emocionálně zralí lidé umí pečovat o své pocity a jemně vnímat pocity druhých. Člověk se v jejich blízkosti může cítit bezpečně. Nemají strach, že by je někdo odsoudil, když se podělí o své myšlenky nebo projeví zranitelnost. Studie z roku 2021 publikovaná v časopise Frontiers in Psychology zjistila, že lidé s vysokou emoční inteligencí častěji používají strategie, jako je kognitivní přehodnocení – schopnost podívat se na situaci novým pohledem, což snižuje emoční zátěž. Uchylují se také k vědomému potlačování emocí, pokud je zachování vztahu důležitější než momentální výbuch emocí.
Umí komunikovat a navazovat kontakty
Emoční zralost se projevuje nejen ve zvládání emocí, ale také v tom, jak člověk komunikuje s ostatními. Takový partner mluví smysluplně, naslouchá s empatií a je ochoten jít bolesti naproti, nikoliv od ní. Studie z roku 2017 v časopise Journal of Couple and Family Psychology zjistila, že pro formování intimity je důležitá tzv. romantická kompetence – kombinace emočního uvědomění, respektu a seberegulace. S takovým partnerem je dialog vnímán jako naplňující výměna.
Je stabilní v podpoře každý den
Metaanalýza z roku 2022 v časopise Personality and Individual Differences zjistila, že vysoká úroveň emoční inteligence předpovídá spokojenost ve vztahu. Čím vyšší je emoční inteligence partnera, tím větší je spokojenost a stabilita v páru.