Pokud se rozhodnete pít, dělejte to zodpovědně, vybírejte nejlehčí varianty a dodržujte všechna bezpečnostní opatření.
Léto je v plném proudu a s ním i pokušení osvěžit se chladivým nápojem, často alkoholickým. Horko a alkohol však nejsou tou nejlepší kombinací, protože mohou mít nebezpečné následky pro zdraví. RBC-Ukrajina nám poradí, jaký alkohol je v horku nejméně rizikový a jakému je lepší se zcela vyhnout.
Jaký alkohol je nejbezpečnější pít v horkém počasí
Hned na úvod poznamenejme: pití alkoholu v horku s sebou nese značná zdravotní rizika a pojem „bezpečný alkohol“ je v tomto kontextu velmi podmíněný. Ve skutečnosti je nejbezpečnějším nápojem v horku obyčejná voda.
Jakýkoli alkohol je diuretikum, tj. podporuje vylučování tekutin z těla, čímž zvyšuje dehydrataci, která je v letních vedrech již riziková.
Pokud se však rozhodnete alkohol konzumovat, existují určité druhy nápojů a přístupy k pití, které mohou rizika minimalizovat, i když je zcela neodstraní.
Hlavní zásadou je minimalizovat koncentraci alkoholu a maximalizovat jeho ředění.
Vinné střiky
Ty jsou pravděpodobně jednou z nejlepších možností. Skládají se z vína (nejlépe bílého nebo růžového, protože červené víno má vyšší teplotu podávání a může se zdát těžší) a velkého množství perlivé nebo minerální vody.
Poměr může být 1:1 nebo dokonce 1 díl vína na 2-3 díly vody. Tím se výrazně sníží celková koncentrace alkoholu a zvýší příjem tekutin.
Koktejly s velkým množstvím ledu a nealkoholických přísad
Například gin s tonikem, mojito, long drink na bázi vodky nebo lehkého rumu s velkým množstvím vody, citronové šťávy, okurky nebo máty.
Důležité je, aby obsah alkoholu byl minimální a aby rozjasňující přísady (limetka, citron, máta) vytvářely pocit svěžesti, aniž by maskovaly žízeň.
Vyhněte se sladkým sirupům a džusům s vysokým obsahem cukru, protože cukr také přispívá k dehydrataci a může způsobit pocit těžkosti.
Ležák nebo světlé pivo (do 4-5 %)
Ačkoli se pivo skládá převážně z vody, stále se jedná o alkoholický nápoj a jeho močopudný účinek se nikam neposouvá.
Důležité je vybírat spíše lehké, osvěžující druhy: světlé ležáky (Pilsner, Gelles apod.), Witbier, Weizen, ovocná a kyselá piva než tmavá nebo silná piva. Měli byste je také pít pomalu, střídavě se sklenicí vody.
Co byste v horku rozhodně neměli pít
Silné alkoholické nápoje (vodka, whisky, koňak, tequila, rum v čisté formě).
Tyto nápoje mají velmi vysokou koncentraci alkoholu, která výrazně zvyšuje dehydrataci a výrazně zatěžuje kardiovaskulární systém. To může vést k úpalu, těžké kocovině, arytmii a dalším závažným problémům.
Sladké likéry a silné koktejly s velkým množstvím cukru
Například Pina Colada, Margarita (pokud není ředěná), sladké koktejly s likéry. Cukr (jak jsme již psali výše) zvyšuje dehydrataci a urychluje vstřebávání alkoholu, což může vést k rychlé intoxikaci a zhoršení zdravotního stavu.
Červené víno
Vzhledem k vyššímu obsahu tříslovin a obecně vyšší teplotě podávání může červené víno působit těžce a žíznivě. Pokud se rozhodnete pro víno, zvolte suché bílé nebo růžové (a nezapomeňte na vodu).
Energetické nápoje s alkoholem
V horku je tato kombinace obzvláště nebezpečná, protože kofein a další stimulanty maskují příznaky únavy a dehydratace a nutí tělo pracovat na maximální výkon.
Důležitá pravidla pro pití alkoholu v horku
- Pijte hodně vody! To je nejdůležitější pravidlo. Na každou porci alkoholu vypijte alespoň sklenici vody. Voda by měla být chladná, ale ne ledová.
- Nepijte alkohol na lačný žaludek. Jídlo zpomaluje vstřebávání alkoholu a pomáhá tělu lépe se s ním vyrovnat. Vybírejte si lehké občerstvení, ovoce.
- Vyhýbejte se přímému slunečnímu záření. Alkohol rozšiřuje cévy, což zvyšuje riziko přehřátí a úpalu. Zdržujte se ve stínu nebo v chladnějších prostorách.
- Poznejte svou míru! I „bezpečný“ alkohol se ve velkém množství stává nebezpečným. V horku se může změnit metabolismus alkoholu a vy se můžete opít rychleji než obvykle.
- Po požití alkoholu v horku neplánujte cvičení.
- Po požití alkoholu se neponořujte ihned do studené vody, protože to může způsobit vasospasmus.
- Při prvních příznacích horšího pocitu (bolest hlavy, závratě, nevolnost) okamžitě přestaňte pít alkohol a napijte se vody.
- Pamatujte, že jakýkoli alkohol je pro tělo zátěží, a v horku obzvlášť. Nejlepším řešením pro udržení hydratace a dobré nálady je pít hodně vody, ledový čaj bez cukru, přírodní limonády nebo kompoty.
Pokud se rozhodnete pít, dělejte to zodpovědně, vybírejte co nejlehčí varianty a dodržujte všechna bezpečnostní opatření.