Psychologové vyjmenovali 11 osobních věcí, které je nejlepší nechat v soukromí.

Foto: z otevřených zdrojů

Je třeba si uvědomit, že útočníci stále nacházejí nové způsoby, jak manipulovat s lidmi na digitálních platformách.

V dnešním světě, kdy nás od odhalení osobních údajů dělí jen několik kliknutí, je třeba dávat pozor na to, jaké údaje o sobě sdílíte.

Psychologové varují, že se vyplatí dvakrát si rozmyslet, než sdílíte osobní údaje na sociálních sítích nebo dokonce v soukromé konverzaci mezi čtyřma očima s přítelem. Doktorka Holly Schiffová, licencovaná klinická psycholožka, zdůrazňuje, že prozrazení příliš mnoha informací nesprávné osobě nebo v nevhodném prostředí může vést k citové újmě, ztrátě důvěry nebo dokonce zneužití. Parade hovořila o 11 osobních věcech, které psychologové doporučují zachovat v soukromí.

1. Fotografie dětí na sociálních sítích

I když může být v digitálním věku lákavé sdílet kouzelnou fotografii svého dítěte nebo vnoučete, může to s sebou nést určitá rizika. Doktorka Jan Millerová, licencovaná psycholožka z Georgie, doporučuje před sdílením fotografie zakrýt nebo rozmazat obličeje dětí a požádat je o svolení.

„[Убедитесь]že nastavení soukromí je omezeno pouze na ty, kterým tyto informace svěřujete,“ dodává.

2. Vaše adresa a telefonní číslo

Útočníci stále nacházejí nové způsoby manipulace s lidmi na digitálních platformách. Když tedy sdílíte svou adresu a telefonní číslo, můžete se vystavit několika rizikům, včetně podvodníků, kteří mohou tyto informace využít mimo jiné ke krádeži identity. Také tyto informace v rukou zločinců mohou vést k finančním podvodům a stát se terčem spamu.

Tyto informace byste měli poskytovat pouze v nezbytně nutných případech. Pokud jste požádáni o telefonní číslo nebo adresu, zeptejte se, proč jsou tyto informace potřeba, jak budou použity a zda jsou opravdu nezbytné, dodává doktor Miller.

3. Hesla a přihlašovací údaje

Dr. Holly Schiffová říká, že je důležité, aby tyto informace zůstaly soukromé. Neposkytujte své uživatelské jméno a heslo, a to ani přátelům, kteří chtějí využít vašeho předplatného ke službě.

„I lidé s dobrými úmysly mohou přístup neúmyslně zneužít a v nejhorším případě to otevírá dveře k vážnému narušení soukromí, krádeži identity nebo ztrátě kontroly nad vašimi osobními účty,“ vysvětluje odbornice.

4 – Historie vašeho duševního zdraví

Lidé dnes o svém duševním zdraví mluví otevřeněji, což je pozitivní, protože to pomohlo odbourat stigma spojené s vyhledáním pomoci. Jak však říká doktor Schiff, tyto informace jsou stále velmi osobní, takže ne každý by je měl sdílet.

5. Soukromé rozhovory

Dr. Miller uvádí, že byste nikdy neměli sdílet soukromé informace, které jste zaslechli v důvěrném rozhovoru s někým jiným. To platí jak pro situace online, tak offline.

„Sdílení podrobností o soukromých rozhovorech, zejména bez souhlasu druhé strany, je porušením důvěry a může poškodit vztahy,“ vysvětluje Miller.

Kromě toho může být konverzace nesprávně interpretována a poškodit pověst dané osoby.

6. Změny v kariéře

Změna v profesním životě je vždy vzrušující, takže je přirozené, že ji chcete vykřičet ze střech. Nicméně PhD, licencovaný psycholog a moderátor pořadu Mind Matters with Dr. Michele Leno říká, že pokud se zaměstnavatelé a vaši klienti o těchto plánech dozvědí z doslechu, mohou být znepokojeni nebo špatně pochopit vaše záměry.

7. Plány na ukončení vztahu

K událostem, jako je ukončení vztahu s jinou osobou, je třeba přistupovat opatrně. Dr. Leno upozorňuje, že někteří lidé mohou předčasně podrobně popsat svůj odchod ze vztahu, což může vést k rozhovorům, na které nejsou dobře připraveni.

„Vaši přátelé a rodina budou chtít vědět kdo, kdy, co, kde, jak a proč. Tyto otázky vám mohou klást každý den, dokud neodejdete – nebo neodejdete,“ dodává.

8. Když se vám někdo nelíbí

Je zcela přirozené, že se vám někdo nemusí líbit. Nemusíte to ale říkat všem.

„Váš nejméně oblíbený člověk nemusí být v očích vašeho přítele tak špatný,“ dodává doktor Leno.

9. Myšlenky na to, jak váš známý vychovává své dítě.

Téma výchovy je velmi citlivé. Někdy mohou být vaše myšlenky vnímány jako odsuzující.

„I když se vás přítel zeptá na váš názor, buďte opatrní. Váš přítel se může dostat do ‚defenzivy‘, pokud se budete příliš naléhavě snažit usměrnit jeho výchovu,“ upozorňuje Michelle Leno.

10. Politické názory

Diskuse o politice na sociálních sítích i mimo ně je zcela běžná. Podle doktora Lena je třeba mít na paměti, že druhá osoba může mít jiný názor, a naznačení, že si myslíte něco jiného, může vyvolat napětí.

11 Jakékoli informace, které je vám nepříjemné sdílet

Pokud nechcete sdílet určité informace, neměli byste to dělat, bez ohledu na to, jaký trend je právě teď na internetu populární. Doktor Miller zdůrazňuje, že sdílení informací o sobě, svém zdraví, oblíbeném jídle nebo o tom, komu jste dali ve volbách svůj hlas, si ostatní nezaslouží, aniž by si nejprve získali vaši důvěru.

„Jakmile jednou sdílíte informace o sobě, nemůžete je vzít zpět a ztrácíte kontrolu nad tím, co se s těmito informacemi děje. Znalost vašich hranic a úrovně důvěry v druhou osobu vám může pomoci učinit informovanější rozhodnutí o tom, co sdílet,“ uvedla.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog | FitandHealth