Foto: z otevřených zdrojů
Řebříček obecný neboli Achillea je vytrvalá rostlina s řadou prospěšných vlastností.
Sněhově bílý nebo barevný řebříček se může stát skutečnou ozdobou každé zahrady. Jedná se o vytrvalou rostlinu, která roste téměř ve všech půdách, je odolná vůči suchu a potřebuje vlastně jen sluneční světlo. Proto by se neměla pěstovat ve stínu.
Kdy vysévat řebříček
Tento proces je nejvhodnější provést 2-2,5 měsíce před posledními možnými mrazy v březnu. Pro výsev byste měli vzít směs půdy podobnou té, do které budete květinu později vysazovat do volné půdy.
Semena by se měla jednoduše rozsypat na povrch půdy, utužit, ale nezhlubovat. Poté – nezapomeňte zvlhčit a nechte na slunném místě při teplotě do 21 stupňů Celsia. V průměru budou semena sestupovat až 2 týdny. Týden před přímou výsadbou je třeba řebříček utemovat. Za tímto účelem se rostlina vystaví čerstvému vzduchu.
Zahradníci však tvrdí, že spolehlivějším způsobem množení řebříčku je metoda dělení kořenového systému dospělé rostliny. Budete tak přesně vědět, jakou barvu květu vám na zahradě vyroste. Dělení se provádí na jaře před začátkem růstu.
Co obnáší péče o řebříček
Péče o tuto rostlinu je ve skutečnosti velmi snadná. Potřebuje pouze ochranu proti plevelům a některým škůdcům. Kromě toho ji nemá rádo mnoho druhů hmyzu a může je také z vašeho pozemku vyhnat.
V silných vedrech je žádoucí květinu zalévat a také zahradníci doporučují včasný řez květin. Můžete tak prodloužit kvetení až do pozdního podzimu. Před nástupem mrazů je žádoucí řebříček seříznout a ponechat listy u kořenů.
K čemu je řebříček dobrý
Řebříček má léčivé účinky. Tato rostlina pomáhá zejména při hojení ran, působí jako přírodní sedativum, řeší gastrointestinální problémy, snižuje krevní tlak a používá se také při různých zánětlivých procesech.
Řebříček můžete sbírat jak na svém pozemku, tak v přírodě. Sbíráme od začátku kvetení a do poloviny léta – začátku podzimu. Pro sběr listů je třeba odříznout asi 15 cm horní části rostliny. Květy se sbírají odděleně, přičemž se bere pouze „čepička“.
Nasbíraný materiál se nutně rozprostře ve vrstvě 5 cm a suší se v suché místnosti. Někdy je třeba jej promíchat. Za horkého počasí se může sušit venku. Řebříček lze skladovat ve skleněných nebo papírových nádobách až 5 let.