Možná jste si neuvědomili, že by se slaný nálev mohl používat tímto způsobem, ale je to tak.
Pokud zbožňujete nakládané okurky, pravděpodobně hledáte jakoukoli záminku, abyste je mohli přidat do jídla. Ale ani slaný nálev nepodceňujte. Může se hodit při mnohem více příležitostech, než si myslíte. Ta pikantní, slanokyselá chuť, kterou na okurkách tolik milujeme, může obohatit vše od martini z okurkového nálevu až po salátové dresinky, píše Tasting Table.
Publikace si vyžádala komentář šéfkuchaře Billyho Parisiho, majitele italské kuchyně Parisi’s v Crown Pointu. A ten doporučil přidávat okurkový nálev do chlebového těsta …..
Podle něj „přidání okurkového nálevu pomáhá vnést do těsta přírodní soli, některé cukry a díky octu je drobenka křehčí“. Pokud si například přečtete složení na láhvi okurky Claussen, zjistíte, že nálev v tomto konkrétním případě obsahuje ocet, sůl, trochu cukru (z kukuřičného sirupu s vysokým obsahem fruktózy), koření a bylinky.
Tato „triáda“ – sladká, slaná a kyselá – dodává chlebu nejen charakteristickou okurkovou chuť, ale také činí drobenku vzdušnější a lehčí: ocet totiž potlačuje tvorbu lepku. Díky tomu je těsto pružnější, lépe se s ním pracuje a struktura hotového chleba je jemnější. Šéfkuchař Parisi doporučuje přidávat nálev do „nesladkých chlebů, jako jsou kváskové, žitné, bílé, bochníky atd.“. Kyselost nálevu zvýrazňuje přirozenou kyselost žitného nebo kváskového chleba a ladí s kvasnicovou chutí bílého nebo křupavého selského chleba.Další tipy na chléb ve slaném nálevu od šéfkuchaře Parisiho
Šéfkuchař Parisi vysvětluje, jak správně zařadit slaný nálev do receptu na chléb. Podle něj může být použit jako hlavní tekutina v receptu, nebo postačí, když bude tvořit alespoň 30 % celkového objemu tekutiny.
Do těsta ji přidávejte ve stejnou dobu, kdy byste normálně přidávali vodu nebo mléko – jen ji nemíchejte s mlékem, protože solanka ho pravděpodobně srazí.