Pokud jste malého vzrůstu a myslíte si, že sport není nic pro vás, mýlíte se.
Výška není pro sportovce rozhodujícím faktorem; mnoho sportů si více než centimetrů cení obratnosti, koordinace a relativní síly. Pokud jste malí a myslíte si, že sport není pro vás, mýlíte se. Marca nám prozradí, jaké aktivity jsou vhodné pro lidi malého vzrůstu.
Síla, rovnováha a technika
V silových sportech, jako je vzpírání a powerlifting, je klíčová kompaktnější struktura kostí. Podle různých zdrojů poskytují kratší paže větší stabilitu a efektivnější zdvihy, protože dráha činky je kratší. Určitou výhodu jim dává také vyšší poměr svalové hmoty k tělesné.
Dalším ukázkovým příkladem je rytmická gymnastika, kterou demonstrují sportovci jako Simone Bilesová. Její nízká postava zvýhodňuje rotaci a kontrolu těla ve vzduchu, což je skutečná fyzická výhoda popsaná sportovní vědou.
V judu, zápase a bojových uměních, jako je BJJ nebo taekwondo, se nízké těžiště a krátký vzrůst využívají k provádění hodů, účinných chvatů a rozvoji pevné obrany. Ve smíšených bojových uměních (MMA) mají nízcí bojovníci tendenci mít větší kontrolu v parteru a větší relativní sílu.Hbitost, rychlost a přesnost
V disciplínách, kde jsou rychlé reakce a hbitost klíčové, není malý vzrůst nevýhodou, ale naopak. Ve fotbale nebo futsalu hráči jako Lionel Messi nebo Andres Iniesta prokázali, že malý vzrůst je spojen s lepší kontrolou míče, rovnováhou a výbušnými změnami směru. Nízké těžiště usnadňuje driblování.
Ve volejbale je role libera vyhrazena těm, kteří neskáčou vysoko, ale mají vynikající rychlost a reflexy, a trenéři často vyhledávají hbité a nízké hráče. Podobně v badmintonu nebo tenisu se krátký švih kompenzuje rychlou prací nohou a reflexy, což umožňuje malým lidem volnější pohyb po kurtu.
Kromě toho individuální cílové sporty, jako je střelba nebo lukostřelba, těží z větší stability, kterou nabízí nízký vzrůst. Díky nízkému těžišti, rychlým reflexům a kompaktním svalům mají malí lidé vlastní prostor pro sportovní triumf.