Foto: z veřejných zdrojů
Technologie v posledních letech prošly dlouhou cestou, ale z nějakého důvodu se nás stále drží mýty o nabíjení chytrých telefonů.
Doporučení, jak správně nabíjet smartphone, často obsahují slovo „nelze“. Ve skutečnosti je většina těchto zákazů z velké části mýtem, který se postupem času vyvinul v pevné přesvědčení.
Pravděpodobně jste již slyšeli tvrzení o nutnosti „rozhoupat“ baterii nově zakoupeného telefonu. Údajně úplné vybití-nabití-nabití v prvních dnech pomůže zvýšit její životnost. Ve skutečnosti se jedná o zbytečnou praxi. Níže si připomeneme další časté mylné představy související s nabíjením.
Mýtus č. 1. Ponechání telefonu na nabíječce přes noc zničí baterii
Moderní chytré telefony jsou dostatečně inteligentní na to, aby vydržely nabíjení přes noc, aniž by došlo k poškození baterie. To vše díky chytrým funkcím, které se naučí vaše nabíjecí návyky a zastaví nabíjení, jakmile dosáhne 80 %.
Zbývajících 20 % se doplní těsně před odpojením telefonu od sítě, čímž se minimalizuje zatížení baterie.
Mýtus č. 2. Nabíjení telefonu několikrát denně je špatný nápad
Dalším rozšířeným názorem je, že nabíjení smartphonu několikrát denně je špatné a že byste jej měli nabíjet pouze tehdy, když nabití klesne na 0 %. Ale není tomu tak.
Lithium-iontové baterie používané v dnešních chytrých telefonech jsou navrženy tak, aby dosahovaly maximální kapacity při úrovni nabití mezi 20 a 80 %, a vy byste se měli snažit udržovat svůj přístroj v tomto rozmezí, abyste dosáhli optimálního stavu baterie. Jinými slovy, úplné vybití baterie telefonu na 0 % ji zatěžuje více než nabíjení po malých dávkách v průběhu dne.
Mýtus č. 3: Můžete používat pouze originální nabíječku
Od uvedení iPhonu 12 na trh v roce 2020 většina značek chytrých telefonů následovala příkladu společnosti Apple a přestala do krabice dávat nabíječku. A nejčastěji vás tak chtějí dotlačit ke koupi jejich vlastní (oficiální) nabíječky, která obvykle stojí více než alternativy na Amazonu nebo AliExpressu.
Pro bezpečné a rychlé nabíjení nemusíte nutně používat nabíječku stejné značky jako váš telefon. Certifikované nabíječky třetích stran, jako jsou Anker, Spigen a UGreen, splňují všechny potřebné normy.
Mýtus č. 4. Bezdrátové nabíjení je zcela bezpečné a účinné
Mnoho chytrých telefonů se systémem Android nyní podporuje bezdrátové nabíjení, a přestože je to pohodlná funkce, není to vždy nejlepší volba pro zdraví baterie.
Bezdrátové nabíjení generuje více tepla než kabelové nabíjení. Toto teplo může časem způsobit rychlejší opotřebení baterie, což znamená, že se telefon vybije rychleji než dříve. Pokud je to tedy možné, je lepší se pravidelnému používání bezdrátového nabíjení vyhnout.
Mýtus č. 5. Během nabíjení byste neměli telefon používat
Pokud majitelé v tomto scénáři něco riskují, pak to, že snižují rychlost dobíjení. Totéž se však děje, když smartphone jen tak leží ladem: stále využívá Wi-Fi, aktualizuje aplikace, přijímá upozornění a provádí další úkoly.