Vyjmenoval 5 kategorií lidí, kteří by neměli jíst angrešt

Přes všechny své výhody není angrešt vhodný pro každého.

Angrešt je známý svými močopudnými a protizánětlivými účinky a schopností zlepšovat trávení. Přes všechny své výhody však angrešt není vhodný pro každého. Existují určité kategorie lidí, pro které může být jeho konzumace nejen nežádoucí, ale i potenciálně nebezpečná. RBC-Ukrajina informuje o 5 kategoriích lidí, kteří by toto sladké bobulovité ovoce neměli jíst.

Lidé s akutním onemocněním trávicího traktu

Angrešt, stejně jako mnoho dalších bobulovin, obsahuje organické kyseliny (citronovou, jablečnou, jantarovou) a dostatečné množství vlákniny. Tyto složky, užitečné pro zdravé trávení, mohou být problémem při exacerbacích některých onemocnění:

Gastritida s překyselením, vředová choroba žaludku a dvanáctníku.

Kyseliny v angreštu mohou dráždit zanícenou sliznici, zvyšovat bolest, pálení žáhy a nepříjemné pocity. Při zhoršení těchto stavů je třeba se angreštu zcela vyhnout.

Akutní enteritida a kolitida

Vysoký obsah vlákniny v angreštu může zvýšit střevní zánět a způsobit nebo zhoršit průjem. Nestrávená vláknina může dále dráždit zanícená místa trávicího traktu.

Syndrom dráždivého tračníku (IBS) ve fázi exacerbace

U některých lidí s IBS, zejména u těch s převažujícím průjmem, může konzumace syrové vlákniny a organických kyselin zhoršit příznaky, jako je nadýmání, bolest a zvýšený průjem.

Lidé s ledvinovými kameny nebo se sklonem k jejich tvorbě

Angrešt, zejména ve slupce, obsahuje šťavelany (soli kyseliny šťavelové). Přestože množství oxalátů v něm není ve srovnání s některými jinými potravinami (např. špenátem nebo rebarborou) kriticky vysoké, u osob se sklonem k tvorbě oxalátových ledvinových kamenů může jeho nadměrná konzumace toto riziko zvýšit.

Pokud vám již byly diagnostikovány oxalátové ledvinové kameny nebo víte, že jste náchylní k jejich tvorbě, je vhodné omezit příjem potravin s vysokým obsahem oxalátů, včetně angreštu. O dietních omezeních při ledvinových kamenech se vždy poraďte se svým lékařem nebo urologem.

Lidé s cukrovkou a inzulinovou rezistencí (s opatrností)

Ačkoli angrešt má ve srovnání s jinými sladkými bobulovitými plody relativně nízký glykemický index a obsahuje vlákninu, která zpomaluje vstřebávání cukru, jeho sladké odrůdy přesto obsahují sacharidy, které mohou ovlivnit hladinu glukózy v krvi.

Kontrola cukru

Lidé s cukrovkou (zejména 2. typu) nebo inzulinovou rezistencí by měli pečlivě kontrolovat porce angreštu a započítat je do celkové sacharidové zátěže. Je lepší vybírat méně sladké, kyselé odrůdy a konzumovat je s mírou, nejlépe ne na lačno.

Vyhněte se pití angreštových šťáv

Džusy postrádají vlákninu a mají mnohem vyšší koncentraci cukrů, což může vést ke zvýšení hladiny glukózy.

Lidé s individuálními nesnášenlivostmi a alergiemi

Stejně jako jiné bobuloviny nebo potraviny může i angrešt vyvolat alergické reakce nebo individuální nesnášenlivost. Přestože se nejedná o nejčastější alergen, k těmto případům dochází.

Příznaky alergie

Mohou se projevit jako kožní vyrážka (kopřivka, svědění), otok (zejména rtů, jazyka, hrdla), zažívací potíže (nevolnost, zvracení, průjem) nebo ve vzácných případech dýchací potíže či anafylaktický šok.

Individuální nesnášenlivost

Může se projevovat gastrointestinálními potížemi (nadýmání, plynatost, bolest) bez klasických alergických příznaků.

Pokud jste náchylní k alergiím nebo jste již dříve zaznamenali negativní reakci na jiné bobuloviny, začněte angrešt jíst po malých dávkách a pečlivě sledujte reakci svého těla.

Děti do jednoho roku (a s opatrností do 3 let věku)

Malé děti, zejména do jednoho roku věku, mají nezralý trávicí systém, který ještě není připraven trávit některé potraviny.

Nezralý trávicí systém

Slupky a drobné pecky angreštu mohou být obtížně stravitelné, vyvolávají nadýmání, koliku nebo tekutou stolici.

Riziko alergie

U malých dětí je vyšší riziko vzniku alergických reakcí na nové potraviny.

Obsah kyselin

Organické kyseliny mohou být pro citlivý žaludek dítěte příliš dráždivé.

Obvykle se bobulovité ovoce dětem zavádí po 1. roce věku, přičemž se začíná malými, dobře očištěnými porcemi. Pokud jde o angrešt, je lepší počkat do 2-3 let věku a zavádět je do jídelníčku postupně, v malém množství, ve formě pyré nebo kompotů, bez slupek a semínek. Zavádění nových potravin vždy konzultujte s pediatrem.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog | FitandHealth