Fit and Health Fit and Health

Novinky

Kolik tuku na našem těle je ještě přijatelné?

Kolik tuku na našem těle je ještě přijatelné?

V dnešním článku bychom se s Vámi rád podělil o informacích spojených s tukem v našem těle. Přece jen tuk je jedna z věcí, kterou spousta z nás řeší.

Zveřejněno: 03.12.2022

V dnešním článku bych se s Vámi rád podělil o informacích spojených s tukem v našem těle. Přece je to jedna z věcí, kterou možná řešíte a napadají Vás otázky s tímto spojené. Kolik by ho tedy doopravdy mělo lidské tělo obsahovat? Není pochyb o tom, že stejně jako je zdraví škodlivé vysoké procento tělesného tuku, tak tělu neprospívá ani extrémní vyrýsování, jakého dosahují profesionální kulturisté. Jak to tedy s tím tukem je, co jíst a dělat, abychom si udrželi jeho optimální hladinu?

 

Jaká je funkce tuků v našem těle?

V lidském těle by měl být tuk zastoupený zhruba 25 - 30%  a v našem těle má funkci zdroje energie. Tuky jsou nosičem vitamínů a dalších látek. Podporují vstřebávání vitamínů (A, D, E, K). Obecně se dá říci, že tučná jídla mají větší faktor chutnosti, proto nám tak chutná grilované koleno a né rýžový chlebíček. Tuky jsou také stavební složka buněk a slouží jako ochrana orgánů. Tuky chrání naše tělo před únikem tepla z organismu, proto je kulatějším lidem tepleji než vychrtlejším. Dále tuky podporují hladinu hormonů jako jsou prolaktinu, estrogenu a testosteronu. Pokud máte pocit, že potřebujete zhubnout, řešením určitě není odstranění tuků z jídelníčku - to by právě naopak mohlo způsobit množství komplikací. 

 

Příliš tuku v těle?

Obezita je spojena se vznikem civilizačních chorob jako jsou cukrovka, choroby srdce a cév, vysoký tlak a další onemocnění. Druhým extrémem je pak nedostatek tuku v těle, který ovlivňuje produkci mnoha hormonů zajišťujících celkovou vitalitu, můžou se projevit zhoršením psychické stránky jedince, snížení pracovní produktivity, nebo i rizikem vzniku poruch příjmu potravy.

 

Krabicková strava - Fitandhelth.cz

 

Je to také o věku

Vše ohledně našeho obsahu tuku v těle se odvíjí od věku. S rostoucím věkem % tuku v těle přibývá. Je celkem logické, že ve 20 letech hubneme daleko rychleji, než když je nám 40.

Dole přikládám obrázky jak by mohlo vypadat tělo s určitým podílem tuku. Je to samozřejmě potřeba brát to s rezervou, protože je každý jedinec jiný

 

 

Jak se zbavit přebytečného tuku?

Pokud máme nadváhu, a tím pádem také nadbytečný tuk, tak se musíme pustit do hubnutí a do zásad zdravého životního stylu. Je nutné, abychom pravidelně a vyváženě jedli, ale také abychom měli dostatek pohybu. Přikládám pár pravidel, které když budete dodržovat, tak se vás nic z výše zmíněného nebude týkat :

 

Pravidelné jídlo a dostatečný pitný režim

Bez pravidelného a správného jídelníčku se bude hubnout těžko. Je důležité, abychom ze svého jídelníčku vyřadili vše sladké a přesmažené. Jíst bychom měli zhruba 5-6x denně, kdy si dopřejeme 3 hlavní větší jídla. Rozmezí mezi jídly by nemělo být delší než 3 hodiny. Je také důležité pít hodně vody nebo neslazeného čaje.

 

Zaměřit se na kalorický deficit

Kalorický deficit znamená, že máme větší výdej, než příjem. Toho dosáhneme pravidelným cvičením a kontrolou toho, co jíme. Pokud se budeme snažit držet kalorického deficitu, tak naše váha bude ubývat. Ale pozor, opět všeho s mírou. Pokud kalorický deficit přeženeme, tak naše tělo přejde do “nouzového režimu“, kdy místo efektivního spalování, bude efektivně ukládat

 

Nebojme se posilování! Posilování nám vytvarují křivky a zpevní tělo. 

Nezapomínejte, že při posilování s váhami je důležité dbát na správnou techniku. Vždy si daný cvik vyzkoušíme nejdříve s menší váhou, až si budeme jisti, že cvik provádíme dobře, tak si přidáme zátěž.