VÝDEJNÍ MÍSTO V PRAZE JE ZPOPLATNĚNO. VÝDEJNÍ MÍSTO V TEPLICÍCH DOČASNĚ ZRUŠENO.
Při vytváření objednávky věnujte zvýšenou pozornost závozové mapě.
Pro blížší informace volejte 413 033 007.

Fit and Health Fit and Health

Novinky

Kolik tuku na našem těle je ještě přijatelné?

Kolik tuku na našem těle je ještě přijatelné?

V dnešním článku bychom se s Vámi rád podělil o informacích spojených s tukem v našem těle. Přece jen tuk je jedna z věcí, kterou spousta z nás řeší.

Zveřejněno: 03.12.2022

V dnešním článku bych se s Vámi rád podělil o informacích spojených s tukem v našem těle. Přece je to jedna z věcí, kterou možná řešíte a napadají Vás otázky s tímto spojené. Kolik by ho tedy doopravdy mělo lidské tělo obsahovat? Není pochyb o tom, že stejně jako je zdraví škodlivé vysoké procento tělesného tuku, tak tělu neprospívá ani extrémní vyrýsování, jakého dosahují profesionální kulturisté. Jak to tedy s tím tukem je, co jíst a dělat, abychom si udrželi jeho optimální hladinu?

 

Jaká je funkce tuků v našem těle?

V lidském těle by měl být tuk zastoupený zhruba 25 - 30%  a v našem těle má funkci zdroje energie. Tuky jsou nosičem vitamínů a dalších látek. Podporují vstřebávání vitamínů (A, D, E, K). Obecně se dá říci, že tučná jídla mají větší faktor chutnosti, proto nám tak chutná grilované koleno a né rýžový chlebíček. Tuky jsou také stavební složka buněk a slouží jako ochrana orgánů. Tuky chrání naše tělo před únikem tepla z organismu, proto je kulatějším lidem tepleji než vychrtlejším. Dále tuky podporují hladinu hormonů jako jsou prolaktinu, estrogenu a testosteronu. Pokud máte pocit, že potřebujete zhubnout, řešením určitě není odstranění tuků z jídelníčku - to by právě naopak mohlo způsobit množství komplikací. 

 

Příliš tuku v těle?

Obezita je spojena se vznikem civilizačních chorob jako jsou cukrovka, choroby srdce a cév, vysoký tlak a další onemocnění. Druhým extrémem je pak nedostatek tuku v těle, který ovlivňuje produkci mnoha hormonů zajišťujících celkovou vitalitu, můžou se projevit zhoršením psychické stránky jedince, snížení pracovní produktivity, nebo i rizikem vzniku poruch příjmu potravy.

 

Krabicková strava - Fitandhelth.cz

 

Je to také o věku

Vše ohledně našeho obsahu tuku v těle se odvíjí od věku. S rostoucím věkem % tuku v těle přibývá. Je celkem logické, že ve 20 letech hubneme daleko rychleji, než když je nám 40.

Dole přikládám obrázky jak by mohlo vypadat tělo s určitým podílem tuku. Je to samozřejmě potřeba brát to s rezervou, protože je každý jedinec jiný

 

 

Jak se zbavit přebytečného tuku?

Pokud máme nadváhu, a tím pádem také nadbytečný tuk, tak se musíme pustit do hubnutí a do zásad zdravého životního stylu. Je nutné, abychom pravidelně a vyváženě jedli, ale také abychom měli dostatek pohybu. Přikládám pár pravidel, které když budete dodržovat, tak se vás nic z výše zmíněného nebude týkat :

 

Pravidelné jídlo a dostatečný pitný režim

Bez pravidelného a správného jídelníčku se bude hubnout těžko. Je důležité, abychom ze svého jídelníčku vyřadili vše sladké a přesmažené. Jíst bychom měli zhruba 5-6x denně, kdy si dopřejeme 3 hlavní větší jídla. Rozmezí mezi jídly by nemělo být delší než 3 hodiny. Je také důležité pít hodně vody nebo neslazeného čaje.

 

Zaměřit se na kalorický deficit

Kalorický deficit znamená, že máme větší výdej, než příjem. Toho dosáhneme pravidelným cvičením a kontrolou toho, co jíme. Pokud se budeme snažit držet kalorického deficitu, tak naše váha bude ubývat. Ale pozor, opět všeho s mírou. Pokud kalorický deficit přeženeme, tak naše tělo přejde do “nouzového režimu“, kdy místo efektivního spalování, bude efektivně ukládat

 

Nebojme se posilování! Posilování nám vytvarují křivky a zpevní tělo. 

Nezapomínejte, že při posilování s váhami je důležité dbát na správnou techniku. Vždy si daný cvik vyzkoušíme nejdříve s menší váhou, až si budeme jisti, že cvik provádíme dobře, tak si přidáme zátěž.