🎄🎅 Využijte zakoupení dárkového poukazu. V případě zájmu volejte 413 033 006/7 nebo pište na náš email. 🎅🎄
POSLEDNÍ ZÁVOZ V LETOŠNÍM ROCE BUDE VE ČTVRTEK 21.12.2023. NEZAPOMEŇTE JÍDLA PŘESUNOUT NA 3.1.2024.

Při vytváření objednávky věnujte pozornost mapě, kde jsou zvýrazněná místa, kam zavážíme.
Výdejní místa Form Factory Praha a Star gym Most jsou zpoplatněna.

Fit and Health Fit and Health

Novinky

11 tipů jak zhubnout bez cvičení

11 tipů jak zhubnout bez cvičení

Určitě jste slyšeli o tom, že bez pohybu není možné zhubnout. Je tomu, ale určitě tak? Dole vám nabízíme pár osvědčených triků, které můžete vyzkoušet a sami uvidíte.

Zveřejněno: 19.02.2023

Jak hubnout bez cvičení

Některé postupy, jako je pomalé žvýkání a konzumace více vlákniny, vám mohou pomoci zhubnout bez cvičení nebo specifického dietního plánu. Držet se běžné denní stravy a cvičebního plánu může být obtížné. Existuje však několik osvědčených tipů, které vám mohou pomoci sníst méně kalorií s lehkostí. Toto jsou účinné způsoby, jak snížit svou váhu, a také zabránit přibývání na váze v budoucnu. Zde je 11 způsobů, jak zhubnout bez diety nebo cvičení a můžete nám věřit není to žádná raketová věda.

 

1. Jezte pomalu a jídlo si vychutnejte

Váš mozek potřebuje čas, aby zpracoval, že jste měli dost jídla. Důkladným žvýkáním jídla budete jíst pomaleji, což je spojeno se sníženým příjmem potravy, zvýšenou sytostí a menšími porcemi. To, jak rychle sníte jídlo, může také ovlivnit vaši váhu. Existují studie, které potvrzují, že lidé kteří konzumují jídlo rychleji přibírají na váze častěji než ti, kteří si s jídlem dávají na čas. Pomalá konzumace jídla vám může pomoci cítit se sytější. Je to snadný způsob, jak zhubnout a nepřibírat na váze.

 

2. Nezdravé jídlo na menších talířích

Běžný talíř s jídlem je dnes větší než před několika desítkami let. Trend přejídání také přispívá k nárůstu hmotnosti. Menší talíř vám může pomoci jíst méně, protože porce vypadají větší. Na druhou stranu, větší talíř může způsobit, že porce vypadá menší, což způsobí, že si přidáte více jídla. Můžete toho využít a zdravé jídlo si dávat na větší talíře zatím co to nezdravé na talíře menší.

 

3. Jezte hodně bílkovin

Protein má silné účinky na chuť k jídlu. Může zvýšit pocity plnosti, snížit hlad a pomoci vám sníst méně kalorií. To může být způsobeno tím, že protein ovlivňuje několik hormonů, které hrají roli při hladu a sytosti, včetně ghrelinu a GLP-1. Jedna studie zjistila, že zvýšení příjmu bílkovin z 15 % na 30 % kalorií pomohlo účastníkům sníst o 441 kalorií denně méně a zhubnout v průměru 6 kg za 12 týdnů, aniž by záměrně omezovali jakékoli potraviny. Pokud v současnosti snídáte ovesné vločky či jakékoli cereálie, možná budete chtít zvážit přechod na jídlo bohaté na bílkoviny, jako jsou vejce.

Další výzkum uvádí, že ženy s obezitou či nadváhou, které snídaly vejce, snědly k obědu méně jídla v porovnání s těmi, které jedly snídani obilnou. A co víc, po zbytek dne a během následujících 36 hodin snědli méně jídla. Potraviny bohaté na bílkoviny jsou třeba kuřecí prsa, ryby, řecký jogurt, čočku, nebo mandle.

 

4. Skladujte nezdravé potraviny mimo dohled

Ukládání nezdravých potravin tam, kde je můžete vidět, může zvýšit hlad a chutě, což způsobí, že je nakonec sníte, což samozřejmě povede k nárůstu váhy. Vědci tvrdí, že pokud jsou vysoce kalorické potraviny v domě viditelnější, lidé z této domácnosti, váží v průměru více než lidé, kteří nechávají viditelnou pouze misku s ovocem. Uchovávejte nezdravé potraviny mimo dohled, popřípadě si je domů vůbec nekupujte. Snažte se naopak zviditelnit potraviny zdravé jako například ovoce.

5. Jezte potraviny bohaté na vlákninu

Konzumace potravin bohatých na vlákninu může zvýšit pocit sytosti, což vám pomůže cítit se déle plnější. Je také známo, že jeden typ vlákniny, které se jmenuje viskózní vláknina, je zvláště užitečný při hubnutí, protože zvyšuje pocit plnost. Viskózní vlákno při kontaktu s vodou vytváří gel, tento gel prodlužuje dobu vstřebávání živin a zpomaluje vyprazdňování žaludku. Viskózní vláknina se nachází pouze v rostlinných potravinách, patří sem například fazole, ovesné obiloviny, růžičková kapusta, chřest, pomeranče a lněná semínka.

 

6. Pijte pravidelně vodu

Pití vody vám může pomoci jíst méně a zhubnout, zvláště pokud ji pijete před jídlem. Jedna studie u dospělých zjistila, že pití půl litru vody asi 30 minut před jídlem snižuje hlad a tím omezuje velikost porce. Lidé z této studie, kteří pili vodu před jídlem, zhubli během 12 týdnů o 44 % více na váze ve srovnání s těmi, kteří vodu nepili.

TIP:  Nahraďte kalorické nápoje – jako je soda nebo džus – vodou, může Vám to pomoci zhubnout ještě více.

 

7. Jezte menší porce

Velikost porcí se v posledních několika desetiletích zvýšila, zejména v restauracích. Větší porce povzbuzují lidi, aby jedli více, a jsou spojovány se zvýšeným přírůstkem hmotnosti a obezitou. O něco menší porce jídla vám pomůžou sníst výrazně méně kalorií a pravděpodobně si rozdílu ani nevšimnete.

8. Jezte bez elektronického rozptylování

Věnování pozornosti tomu, co jíte, vám může pomoci sníst méně kalorií, lidé, kteří jedí, zatímco se dívají na televizi nebo hrají počítačové hry, mohou ztratit přehled o tom, kolik toho snědli, což vede k přejídání. Lidé, kteří bývají u jídla roztržití, snědí asi o 10 % více než by museli. Navíc nesoustředění se na jídlo, má obecně ještě větší vliv na příjem potravy během dne, údajně může vést k navýšení konzumace potravy až o 25%. Pamatujte na to, že pokud pravidelně jíte při sledování televize nebo elektronických zařízení, můžete nechtěně sníst více. Tyto extra kalorie se sčítají a mají z dlouhodobého hlediska masivní dopad na vaši váhu.

 

 9. Dobře spěte a vyhněte se stresu

Pokud jde o zdraví, lidé často zanedbávají spánek a stres. Obojí má ve skutečnosti silný účinek na vaši chuť k jídlu a váhu. Nedostatek spánku může narušit hormony regulující chuť k jídlu leptin a ghrelin. Další hormon, kortizol, se zvyšuje, když jste ve stresu. Kolísání těchto hormonů může zvýšit váš hlad a chutě na nezdravé jídlo, což vede k přejídání. A co víc, chronický nedostatek spánku a přemíra stresu mohou zvýšit riziko vzniku nemocí jako je cukrovka, či obezita – obecně se obezita také považuje za nemoc.

 

10. Odstraňte sladké nápoje

Přidaný cukr může být jednou z nejhorších složek dnešní stravy. Slazené nápoje, jsou spojovány se zvýšeným rizikem mnoha nemocí. Je velmi snadné konzumovat přebytečné kalorie ze slazených nápojů, protože tekuté kalorie neovlivňují plnost tak, jako tomu u pevné stravy. Úplné zdržení se těchto nápojů může poskytnout obrovské dlouhodobé zdravotní výhody. Pamatujte však na to, že byste neměli nahrazovat sodu ovocnou šťávou, protože může mít stejně vysoký obsah cukru. Mezi zdravé nápoje patří voda, káva a zelený čaj.

 

11. Podávejte nezdravé jídlo na červených talířích

Jedna neobvyklá strategie je používat červené talíře, které vám pomohou jíst méně. Výzkumy ukazují, že tato technika funguje alespoň na nezdravé jídlo. Dobrovolníci jedli méně preclíků z červených talířů než z bílých nebo modrých talířů. Vysvětlením může být jednoduché, červenou barvu si spojujeme se signálem pozor, což evidentně v tomto případě funguje dokonale.

 

Závěrem

Mnoho jednoduchých životních návyků vám může pomoci zhubnout. Některé nemají nic společného s konvenčními dietami nebo cvičebními plány. Můžete používat menší talíře, jíst pomaleji, pít vodu a vyhýbat se jídlu u televize nebo počítače. Pomoci může také upřednostňování potravin bohatých na bílkoviny a viskózní vlákninu. Pravděpodobně je však nejlepší nezkoušet všechny tyto věci najednou. Chvíli experimentujte s jednou technikou, a pokud vám nefunguje dobře, zkuste jinou. Několik jednoduchých změn může mít z dlouhodobého hlediska obrovský dopad na vaši váhu.

 

Prosím nezapomínejte na to, že jsme zde pro Vás. Poradáme s čímkoli co se týká zdavé výživy. Vaříme to nejlepší jídlo, které Vám pomůže dosáhnout Vašich cílů.

 

"Pokud by jste potřebovali poradit s čímkoli ohledně zdravé výživy, tak nás neváhejte kontaktovat, rádi Vám poradíme a zodpovíme Vaše dotazy"

 

 “ Pokud Vás zaujala možnost si objednat krabičkovou stravu, tak mrkněte na naše programy a jídelníčky “