VÝDEJNÍ MÍSTO V PRAZE JE ZPOPLATNĚNO. VÝDEJNÍ MÍSTO V TEPLICÍCH DOČASNĚ ZRUŠENO.
Při vytváření objednávky věnujte zvýšenou pozornost závozové mapě.
Pro blížší informace volejte 413 033 007.

Fit and Health Fit and Health

Novinky

Je detox pro naše tělo prospěšný?

Je detox pro naše tělo prospěšný?

Určitě každý z nás sylšel o detoxu organismu, ale jak je tomu s detoxem doopravdy? Je detox pro naše tělo prospěšný a nebo se mu máme raději vyhnout?

Zveřejněno: 02.03.2023

Detox organismu ano či ne?

Detoxikační diety jsou dnes populárnější než kdy dříve. Tyto diety tvrdí, že čistí vaši krev a eliminují škodlivé toxiny z vašeho těla. Obecně se dá, ale říci, že není zcela jasné, jak to dělají, jaké konkrétní sloučeniny mají eliminovat a jestli vůbec fungují. V tomto článku vám nabídneme podrobný přehled detoxikačních diet a jejich možný zdravotních účinků na vaše tělo.

 

Co je to detox?

Detoxikační diety jsou obecně krátkodobé dietní intervence určené k odstranění toxinů z vašeho těla.Typická detoxikační dieta zahrnuje období půstu, po kterém následuje přísná dieta ovocem, zeleninou, ovocnou šťávou nebo vodou. Někdy detox zahrnují také bylinky, čaje, doplňky stravy a očistu tlustého střeva projímadly nebo klystýry.

 

Detox podporuje:

  • Odpočinutí vaším orgánům
  • Stimuluje játra, která se zbavují toxinů
  • Podporuje vylučování toxinů stolicí, močí a potem
  • Zlepšuje krevní oběh
  • Dodává tělu zdravé živiny

Detoxikační terapie se nejčastěji doporučují kvůli usazeným chemikáliím v našem těle, které se tam dostaly stravou, popřípadě z prostředí ve kterém se pohybujeme. Detox podporuje odstranění znečišťujících látek, syntetických chemikálií, těžkých kovů a dalších škodlivých sloučenin. O těchto dietách se také tvrdí, že pomáhají s různými zdravotními problémy, včetně obezity, zažívacích problémů, autoimunitních onemocnění, zánětů, alergií, nadýmání a chronické únavy. Lidský výzkum detoxikačních diet však chybí a několik studií, které existují, nevypadají moc přesvědčivě.

 

 

Nejběžnější způsoby detoxikace

Existuje mnoho způsobů, jak provádět detoxikační dietu – od hladovění až po jednodušší úpravy jídla. Většina detoxikačních diet zahrnuje alespoň jedno z následujících:

 

Půst 1–3 dny.

  • Pití čerstvých ovocných a zeleninových šťáv, smoothies, vody a čaje.
  • Pijete pouze specifické tekutiny, jako je slaná voda nebo citronová šťáva.
  • Vyloučení potravin s vysokým obsahem těžkých kovů, kontaminantů a alergenů.
  • Užíváte doplňky stravy nebo bylinky.
  • Vyhýbejte se všem alergenním potravinám a poté je pomalu znovu zařazujte.
  • Používání projímadel nebo klystýru k pročištění tlustého střeva.
  • Pravidelné cvičení.
  • Úplné odstranění alkoholu, kávy, cigaret a rafinovaného cukru.

Výše zmíněné prvky detoxikačních diet se můžou lišit v délce trvání a intenzitě.

Obecně můžeme říci, že existuje mnoho druhů detoxů. Téměř vždy zahrnují půst, konzumaci konkrétních potravin, vyhýbání se škodlivým přísadám a užívání doplňků stravy.

 

Které toxiny jsou eliminovány?

Než začnete s detoxem je potřeba si o druhu detoxu, který chcete použít něco přečíst a nastudovat. Detoxikační diety jen zřídka kdy, identifikují konkrétní toxiny, které se snaží odstranit z těla. Některé studie tvrdí, že ve skutečnosti existuje jen málo nebo žádný důkaz, že detoxikační diety odstraňují z vašeho těla jakékoli toxiny. Je potřeba si uvědomit, že naše tělo má svůj vlastní detoxikační program, ke kterému využívá játra. Játra odbourává toxické a látky a následně zajišťuje jejich odvod z těla potem, močí či stolicí. Navzdory tomu existuje několik chemikálií, které tělo nedokáže svými přirozenými procesy odbourat. Příkladem jsou parazité nebo látky jako, ftaláty, bisfenoly a těžké kovy. Ty mají tendenci se hromadit v tukové tkáni nebo krvi a může trvat velmi dlouho i roky, než je tělo vyloučí. Tyto sloučeniny jsou však z dnes běžně používaných produktů odstraněny nebo je jejich využívání omezeno na minimum.

 

 

Jak účinné jsou tyto diety?

Někteří lidé uvádějí, že se během a po detoxikačních dietách cítí více soustředění a energičtí. Tato lepší zdravotní a duševní pohoda však může být jednoduše způsobena vyloučením zpracovaných potravin, alkoholu a dalších nezdravých látek z vaší stravy. Můžete to být také způsobeno příjmem vitamínů a minerálů, které dříve chyběly. Je také samozřejmě potřeba říci, že existují i případy lidí, kteří uvádějí, že se během detoxikačního období cítili velmi špatně.

 

Účinky na hubnutí

Jen velmi málo vědeckých studií zkoumalo, jak detoxikační diety ovlivňují hubnutí. Někteří lidé při detoxu hubnou velmi rychle, ale jak se zdá tento účinek je způsoben spíše ztrátou tekutin a zásob sacharidů než tuků. Tato váha je obvykle rychle získána zpět, jakmile detox ukončíme. Jedna studie u korejských žen s nadváhou zkoumala citronovou detoxikační dietu, která vás omezuje na směs organického javorového nebo palmového sirupu a citronové šťávy po dobu sedmi dnů. Tato dieta významně snížila tělesnou hmotnost všech žen a také další ukazatele jako byly, BMI, procento tělesného tuku, poměr pasu k bokům a další. Pokud detoxikační dieta zahrnuje přísné omezení kalorií, zcela jistě to způsobí úbytek hmotnosti a zlepšení metabolického zdraví – ale je nepravděpodobné, že vám pomůže udržet váhu dlouhodobě.

 

Detoxikační diety, krátkodobé půsty a stres

Několik druhů detoxikačních diet může mít účinky podobné účinkům krátkodobého nebo přerušovaného půstu. Krátkodobé hladovění může u některých lidí zlepšit různé ukazatele onemocnění, včetně zlepšené citlivosti na leptin a inzulín. Tyto účinky však neplatí pro každého. Některé studie také ukazují, že při 48 hodinovém půstu během 3 týdenního období sníženého příjmu potravy, může zvýšit hladinu stresového hormonu. To poukazuje na to, že nárazové diety mohou být stresujícím zážitkem, protože musíme odolávat hladu a pokušení si dát něco dobrého.

 

Potenciální výhody detoxu

  • Ztráta nadměrného tuku
  • Pravidelné cvičení a pocení
  • Konzumace výživných a zdravých potravin
  • Vyhýbání se zpracovaným potravinám
  • Pravidelné pití vody a čaje
  • Omezení stresu, relaxace a dobrý spánek

Dodržování těchto pokynů je obecně spojeno se zlepšením zdraví – bez ohledu na to, zda držíte detoxikační dietu či nikoli.

 

Možnost vedlejších účinků detoxu

Před provedením jakéhokoli druhu detoxu je důležité se také zajímat o možné vedlejší účinky.

Omezení kalorií

Některé detoxikační diety doporučuje půst nebo přísné omezení kalorií. Krátkodobé hladovění a omezený příjem kalorií mohou mít za následek únavu, podrážděnost a špatný dech. Dlouhodobý půst způsobuje nedostatek energie, vitamínů a minerálů. Také je potřeba mít na paměti, že některé metody čištění tlustého střeva, které se doporučují během detoxů, mohou způsobit dehydrataci, nadýmání a nevolnost.

Předávkování

Některé detoxikační diety mohou představovat zvýšené riziko v podobě předávkování se doplňky stravy, laxativy, diuretiky a dokonce vodou – vždy je potřeba být opatrný a dávkovat dle návodu.

Rizikoví lidé

Je také potřeba myslet na to, že někteří lidé by neměli začínat s žádnými detoxikačními nebo kalorickými režimy bez předchozí konzultace s lékařem. Mezi rizikové skupiny patří děti, dospívající, starší dospělí, podvyživení, těhotné nebo kojící ženy a lidé, kteří mají problémy s krevním cukrem, jako je cukrovka nebo poruchy příjmu potravy.

 

 

Závěrem

Naše těla, jsou toxickým látkám vystavovány, dnes a denně. Samozřejmě v malé míře a v takové je schopno naše tělo je odbourat a vyloučit. I když se detoxikační diety mohou zdát lákavé, jejich výhody pravděpodobně nemají nic společného s ničením toxinů, ale spíše jejich efekt souvisí z vyloučení různých nezdravých potravin. Možná by se stálo zamyslet nad tím, zda nevylepšit náš životní styl. To znamená více se hýbat, jíst zdravěji a až následně experimentovat s potenciálně nebezpečnou očistu.

 

Se zdravým stravováním Vám můžeme pomoci, proto je potřeba myslet na to, že pro Vás vaříme také tu nejlepší krabičkovou stravu, která Vám pomůže k dosažení vašich cílů.

  • Nebo si můžete přečíst další článek na našem BLOGU