Fit and Health Fit and Health

Novinky

Jak zhubnout na Nový rok

Jak zhubnout na Nový rok

Novoroční hubnutí není vždy jednoduché. Jak tedy začít hubnout na Nový rok a udržet si váhu? Vše se Vám pokusíme vysvětlit v tomto článku.

Zveřejněno: 15.01.2023

K novému roku patří samozřejmě i novoroční předsevzetí, jedno z nejčastějších je naše přání zhubnout. Každý by rád po vánočním hodování a mlsání shodil pár kil, ale jak na to? Je mnoho způsobů, jak zhubnout, ale který je ten nejvhodnější pro vaše tělo? Mnoho lidí ani netuší, kolik chyb v dietách dělají a jak škodlivé to pro ně může být. Proto jsme pro Vás připravili článek, kde shrneme všechny základní pravidla zdravého hubnutí + přidáváme informace k možnému výběru krabičkové stravy, pro všechny případy, že by jste na ni dostali chuť. Tak pojďme na to.

 

1.Motivace

Motivace je u hubnutí jedna z nejdůležitějších věcí, proto bychom si nejprve měli říct, jak u novoročního hubnutí vydržet.

Musíme si určit reálný, splnitelný a měřitelný cíl, ke kterému se budeme snažit postupně přibližovat. Pamatujte na to, že nic nejde hned a najednou a hubnutí je proces přeměny vlastního těla. Nebuďte na sebe až moc přísní a kritičtí, když se vám něco nepovede, nevěšte hlavu, vždy se to dá vylepšit. Když vydržíte a postupně uvidíte pokroky, bude se Vám hubnout lépe.

Velký vliv na naše snažení o zhubnutí, mají i lidé v našem okolí. Musíme se smířit s tím, že naše novoroční hubnutí někdo podporovat bude a někdo zase ne. Určitě se setkáme i s takovými lidmi, kteří se nás budou pokoušet odradit, a právě těmto lidem musíme odolávat a pokud to jde se jim vyhýbat. Vše je přeci jen o naší vůli a vytrvalosti.

 

2. Dodržování pitného režimu

Velmi důležitá věc, bez které se v životě neobejdeme je voda. Optimální množství, které byste měli vypít za den jsou 2 litry, ale každé tělo je jiné, někomu stačí litry 2 a někdo musí vypít litry 4. Je ale potřeba, pamatovat na to, že odjakživa jsou tekutiny součástí hubnutí. Příjem tekutin snížuje pocit hladu, takže nemáte potřebu tak často jíst. Doporučuje se pití vody, určitě je potřeba se vyvarovat slazeným nápojům. Tekutiny se vstřebávají mnohem lépe v pravidelný intervalech a menších dávkách.

 

3. Bez pohybu to nejde

K úspěšnému hubnutí nepatří jen zdravý jídelníček, ale i pohyb. V novoročním hubnutí vám pomůže běhání, ideálně jednou až dvakrát týdně, kardio cviky nebo lehké cviky na posilování svalů. Najděte si aktivitu, která Vás bude bavit a tu dělejte pravidelně, pravidelnost je v hubnutí důležitá a je potřeba pamatovat na to že vás dovede k cíli.

 

4. Sestavte si různorodý jídelníček

Vaše každodenní strava by neměla být zaměřená jen na určité potraviny, ale měla by být pestrá, výživná a plnohodnotná. Měla by obsahovat bílkoviny, sacharidy, vlákninu i tuky. Váš jídelníček by měl obsahovat různé druhy ovoce a zeleniny, ukrývají se v nich velmi důležité vitamíny. Do hubnutí byste měli zahrnout i potraviny s určitým obsahem tuku, i když se jim v dietě obvykle vyhýbáme. Naše tělo ale tuky potřebuje a určité množství bychom mu měli dopřát. Jídlo si můžeme připravovat sami a nebo si můžeme zakoupi již hotový krabičkový program. Prokgram, který nabízíme obsahuje přesně takovou stravu jako Vaše tělo potřebuje, vyvážené a chutné jídlo po celý den, níže se tomu budeme více věnovat.

 

5. Jak ale začít, když je možnost si vybrat z tolika verzí programu 

Strava je v hubnutí jedena z nejdůležitějších věcí a vždy musíme vycházet z kalorické hodnoty jídla, které během dne sníme. Pokud máme stejný výdej jako příjem tak si hmotnost udržujeme pokud máme větší příjem než výdej tak nabíráme a v případě většího výdeje než příjmu hubneme.

Kolik bychom toho tedy měli během dne sníst? Záleží na postavě a množství pohybu, které během dne máme. S hodnotou kalorického přijmu by mohl pomoci následující vzorec výpočtu BMR. 

Na začátek tedy trochu teorie:

Co to BMR je? BMR (z anglického Basal Metabolic Rate), tedy bazálního metabolického výdeje, je název pro množství energie, kterou vaše tělo spotřebuje v naprosto klidovém režimu. Pokud byste například upadli do kómatu a neměli absolutně žádný pohyb (ani jídlo), váš energetický výdej by byl rovný vašemu BMR. Tuto energii tělo používá pro udržování funkce orgánů, nervového systému, svalů a kůže. BMR klesá s rostoucím věkem a poklesem množství svalové hmoty.

U výpočtu teoretického přijmu kalorií se vychází z hmotnosti těla bez tuku. Takže nejdříve je potřeba určit kolik toho tuku na našem těle je. To nám pomůžou zjistit někde na klinice a nebo pokud jsme k sobě upřímní tak dokážeme % tuku odhadnout z tohoto  >> obrázku <<

 

podíl tuku na těle - fit and health

 

 

Ještě přikládám tabulku, která klasifikuje a zařazuje naše tělo podle % tuku.

Odhad podílu tuku v těle, dle kategorií :

 

Definice

Muž (%)

Žena (%)

Sportovci

6-12

14-20

Zdatní jedinci

13-16

21-24

Otimální % tuku

17-21

25-30

Nadváha

22-29

31-39

Obezita

30+

40+

 

Výpočet kalorického přijmu můžeme vypočítat takto :

Pokud se klasifikujete do mírné nadváhy a jste třeba muž a vaše hmotnost je 80 Kg tak by orientační čistá hmotnost bez tuku mohla být 80 - 25,5% = 59,6Kg – 25,5% je průměrem 22-29 z tabulky uvedené výše.

 

Výpočet BMR :

BMR = 370 + (21,6 × ( BMR = 59,6)) = 1657,36 kcal

 

K celkovému výpočtu kalorického přijmu je potřeba ještě započítat skupinu denní pohybové aktivity. Volím lehkou aktivitu.

Malá aktivita (0–1 trénink týdně): BMR × 1,2

Lehká aktivita (2–3 tréninky týdně): BMR × 1,375

Střední aktivita (4–5 tréninků týdně): BMR × 1,55

Vysoká aktivita (6–7 tréninků týdně): BMR × 1,725

Extrémní aktivita (trénink a fyzicky náročná práce): BMR × 1,9

 

1657,36 kcal * 1,375 = 2279 kcal - toto je tedy odhad výpočtu denního přijmu kalorií. Vždy je potřeba pamatovat, že se jedná pouze o odhad.

 

Doporučujeme jídelníček vyzkoušet, dle výše kalorické hodnoty na určitou dobu a následně zhodnotit, zda vám vyhobuje a dosahujete požadovaných cílů.

Následně poupravit a nebo pokračovat.

 

Nabídka celodenních programů : 

  • Grow up – Program GROW UP je určen pro všechny sportovce, kteří dbají na zdravou a vyváženou stravu, která jim pomůže zhubnout pár kilogramů a udržet si dobrou fyzickou kondici.

 Jídlo obsahuje 3100Kcal / den

 

  • Lowcarb – Jedná se o kompletní vyřazení či výrazné omezení všech potravin, které mají vysoký obsah sacharidů. Díky tomu nebude docházet k výrazným výkyvům hladiny cukru ve vaší krvi, nebudete prožívat odpolední propady energie, vydržíte déle sytí. Váš organismus bude pálit tuky a vy budete hubnout. Velký důraz je také kladen na kvalitu a způsob zpracování používaných surovin. 

 Zde si můžete vybrat z jídel od 1500 – 2500Kcal / den

 

  • Slim fit / Stay fit / Super fit / Fit Day / Diet plan / Balance - Tyto programy se skládá z pěti jídel a to konkrétně snídaně, svačina, oběd, dezert a večeře. V rámci této diety si dopřejete zdravé stravování bez hladovění, nastavené na úbytek tělesné hmotnosti.  Sladké snídaně připravujeme bez přidaného cukru. Programy výše jsou velice podobné liší se pouze kalorickou hodnotou.

Zde si můžeme vybrat z jídel od 1000 – 2100 Kcal / den

 

 

Krátkodoběší programy :

  • Office box - Tento program se skládá ze dvou jídel a to konkrétně snídaně a obědu. V rámci této diety si dopřejete zdravé stravování bez hladovění, nastavené na úbytek tělesné hmotnosti.  Sladké snídaně připravujeme bez přidaného cukru.

 Jídlo obsahuje 900 Kcal / den

 

  • Lunch box / Starter box - Přestaňte myslet na to, kolik a co budete zítra jíst. Ušetřete čas a energii, které investujete každý den do vaření a nechte to vše na nás. Každý den Vám přivezeme zdravé a chutné jídlo před Vaše dveře.

Zde si můžeme vybrat z jídel od 500 – 1000 Kcal / den

 

Závěrem:

Věříme, že jsme Vám dali pár novoročních tipů jak začít hubnout a dostat se do formy. Chtěli jsme Vám také usnadnit oreintaci v nabídce krabičkové stravy a vysvětlit jak je s výpočtem kalorického příjmu, aby jste zvolili tu správnou pro Vás.

"Pokud by jste potřebovali poradit s čímkoli ohledně zdravé výživy, tak nás neváhejte kontaktovat, rádi Vám poradíme a zodpovíme Vaše dotazy"

 

“ Pokud Vás zaujala možnost si objednat krabičkovou stravu, tak mrkněte na naše programy a jídelníčky “

 

Můžete si přešíst další článek třeba o Bílkovinách