Fit and Health Fit and Health

Novinky

Jak na ideální a zdravou večeři?

Jak na ideální a zdravou večeři?

Co by měla obsahovat zdravá večeře? A jak je to s otázkami, zda se má poslední jídlo jíst 2 hodiny před spaním?
Toto a mnohem více vás čeká v tomto článku.

Zveřejněno: 29.11.2022

Všeho s mírou, to je základní pravidlo, kterého by se měl člověk držet. Toto heslo platí ne jen pro večerní jídla, ale obecně pro stravování jako takové. Před spaním je potřeba se najíst, ale nic se nesmí přehánět. „Jíst se má pravidelně a nutričně vyváženě" což je základem úspěchu, který vede k vysněné postavě a dobrému zdraví.

Obecně by vaše poslední jídlo dne, mělo obsahovat převahu kvalitních bílkovin a zdravých tuků na úkor jednoduchých sacharidů ve formě příloh. Večeře je opravdu ideální způsob, jak doplnit bílkoviny do jídleníčku. Tuto základní skladbu je vhodné doplnit o vlákninu, vitamíny a minerály ve formě pořádné porce zeleniny. Pamatujte na to, že bychom se před spaním neměli přejídat, ani jít spát s pocitem hladu.

 

Jak je to tedy s večerním jídlem?

Pravidlo, že by se nemělo jíst dvě hodiny před tím, než jdeme spát, by se dalo považovat za pravdivé. To v praxi znamenat, že když chodíte spát o půlnoci, klidně si můžeme dát poslední jídlo ještě v deset večer. Je potřeba brát v potaz, že i během spánku, když jedeme na volnoběh, tělo potřebuje energii a tu právě čerpá z posledního jídla.

Večerní jídlo by mělo být lehké. Není dobré tělo na večer zatěžovat těžkým jídlem. Pokud jste někdy večeřeli fastfood, tak víte přesně o čem mluvím. Vyhnout by jste se měli také sladkým jídlům a pochutinám. Ty způsobují výkyvy inzulínu v krvi, což vede k neklidnému spánku a častému probouzení. Určitě před spaním vynechejte také kávu, zelený čaj a další nápoje, které obsahují kofein. Takže co tedy, ale večeřet?

 

Jak na zdravou večeři - Fitandhelath.cz

 

Není to tak složité a může to být chutné

Večeře by mohla zahrnovat těstoviny, kuřecí, krůtí nebo hovězí maso dále zeleninu nebo tmavé pečivo. Dalo by se říci, že dopoledne by měl člověk do těla dostat sacharidy, které jsou palivem a pomáhají nám fungovat během dne. Teď nemám na mysli, že bychom měli sníst celý čokoládový dort, ale spíše cukry doplnit ve formě ovoce – banán, jablko.

A odpoledne, bychom se měli spíše přiklonit k zelenině, která obsahuje vlákninu a vitamíny. Nejsme všichni králíci a tak si klidně můžeme dát i něco mléčného, třeba jogurt. Z důvodu vysokého podílu bílkovin doporučujeme spíše jogurt tvarohový. Pokud máte rádi mléko, dopřejte si spíše plnotučné, než polotučné. Možná se ptáte proč, když má vlastně větší podíl tuku? Jde o to, že jedna Dánská studie poukazuje na to, že plnotučné výrobky podporují tvorbu zdravého cholesterolu HDL, který cévy naopak chrání a nepoškozuje. Další dobrou večerní volbou jsou ořechy a arašídy. Jsou plné tělu prospěšných rostlinných tuků, ale pozor, oříšky by neměly být solené, těm se raději vyhněte.

 

Doporučené potraviny pro chutnou večeři

  • drůbeží maso 
  • libové hovězí maso
  • ryby a mořské plody
  • mléko a mléčné výrobky
  • vařené vejce
  • výrobky ze sóji - tofu, tempeh
  • dušená a čerstvá zelenina
  • komplexní sacharidy v podobě pohanky, quinoi nebo amarantu
  • oříšky a semínka
  • avokádo

 

Pokud sportujete, možná by pro Vás bylo vhodné zařadit také doplňky stravy ve formě prodejnů - které obsahují velý podíl bílkovin. Před spaním je nejvýhodnější konzumovat zejména tzv. noční proteiny, které obsahují kaseinové bílkoviny. Ty se postupně uvolňují během spánku a zásobují tělo potřebnými aminokyselinami.

 

zdravá krabičková večeře - fitandhealth.cz

 

Závěrem 

Složení večerního jídla je velmi individuální a primárně závisí na životním stylu každého člověka. Jiné nároky bude mít na večeři sportovec, který intenzivně trénuje a buduje svalovou hmotu a jiné člověk se sedavým zaměstnáním, který se sportu věnuje rekreačně dvakrát do týdne. Nejlepší způsob, jak zjistit, co je pro vaše tělo nejlepší, je držet se základních doporučení a zároveň zkoušet různé varianty večerních pokrmů s cílem objevit ty, které Vám nejvíc vyhovují.

"Pokud by jste potřebovali poradit s čímkoli ohledně zdravé výživy, tak nás neváhejte kontaktovat, rádi Vám poradíme"

"Pokud Vás zaujala možnost si objednat krabičkovou stravu, tak mrkněte na naše programy a jídelníčky 

 

Popřípadě si můžete přečíst další články:

 - Co je zdravý talíř a jaké má složení?

- Jak na přípravu krabičkové stravy