Určitě každý z nás slyšel o nezdravosti rafinovaných cukrů. Jak je to s nimi doopravdy a existují "zdravé" náhrady, které můžeme použít?
Určitě každý z nás slyšel o termínu přidaný cukr. Co to ale v praxi znamená? Známe různé druhy cukrů a na etiketách potravin mohou být nazývány různě, můžete se třeba setkat s termíny, jako je sacharóza, fruktóza, různé invertní sirupy, ale také s cukry tekutými jako například kukuřičný nebo sirup z cukrové řepy. Stačí se zamyslet nad ovocem a nějakou sušenkou. Je jasné, že ovoce a fruktóza v něm obsažená je cukr přírodní a sušenka obsahuje cukr uměle přidaný.
Lidské tělo nedokáže rozlišit mezi přirozenými a přidanými cukry. Přidané cukry však představují čistou energetickou zásobu těla. Bývají označovány jako „prázdné kalorie“. Hodnota kalorií potravin obsahujících přidané cukry výrazně převyšuje ostatní nutriční hodnoty. To je podstatný rozdíl mezi cukry z ovoce, zeleniny nebo neochucených mléčných výrobků. Dnes obecně populace konzumuje méně ovoce a zeleniny, než je doporučeno. Ovoce a zelenina jsou důležitým zdrojem vlákniny, kterou naše tělo potřebuje. Stejně tak jsou významným zdrojem vápníku mléčné výrobky a spotřeba mléčných výrobků je také často nižší, než doporučují odborníci na výživu.
Kromě zlepšení chuti, cukr slouží k obohacení barvy, objemu a textury jídla. Slouží také k prodloužení trvanlivosti potravin. Cukr přidáváme do jídla také z důvodu podpory procesu kvašení a jako konzervant.
Zde je potřeba dávat pozor, jelikož výrobci na obalech vždy uvádějí celkové množství cukru, a proto je často obtížné najít údaj, který odpovídá množství přidaného cukru.
Na obalech potravin najdeme obsah sacharidů, což je kombinace jednoduchých cukrů a složitých polysacharidů (například škrob nebo celulóza).
Příklad informace z obalu:
100 g výrobku obsahuje 50 g sacharidů, z toho 20 g cukrů:
30 g sacharidů - všechny obsažené sacharidy ve výrobku - složené (vláknina, škrob, celulóza)
10 g cukru - ukazuje poměr jednoduchých sacharidů k cukru (glukóza, fruktóza, sacharóza)
Tyto informace na obalech potravin mohou lidem pomoci při zdravějším výběru stravy. Také zvýší jejich povědomí o obsahu cukru v oblíbených potravinách a nápojích. Obecně se doporučuje jíst potraviny s méně než 5 g cukru na 100 g produktu (nízkosacharidové potraviny). Omezíme tím riziko vzniku nemocí jako je cukrovka a předcházíme dalším zdravotních problémům. Je potřeba pamatovat také na to, že sacharidy, které tělo nevyužije, se ukládají ve formě tuku.
Někteří z nás ke slazení používají umělá sladidla v domnění, že se jedná o lepší alternativu než cukr. Je tomu tak doopravdy? Studie k alternativám cukru, jako je aspartam, sukralóza nebo sacharin ukazují, že ve skutečnosti zvyšují chuť k jídlu a podporují obezitu.
Samozřejmě v dnešní době existuje spousta sladidel, které cukr nahrazují a to ať už v tekuté nebo sypané formě. Tato sladidla se sladkostí blíží bílému cukru, ale na rozdíl od bílého cukru obsahují vitamíny a minerály, a tak přispívají částečně i k našemu zdraví.
Věděli jste, že Fitandhealth.cz používá k doslazování svých jídel minimální množství cukru a že pokud, ano tak využíváme alternativních zdrojů?