VÝDEJNÍ MÍSTO V PRAZE JE ZPOPLATNĚNO. VÝDEJNÍ MÍSTO V TEPLICÍCH DOČASNĚ ZRUŠENO.
Při vytváření objednávky věnujte zvýšenou pozornost závozové mapě.
Pro blížší informace volejte 413 033 007.

Fit and Health Fit and Health

Novinky

Jaká by měla být správná strava, abychom hubli?

Jaká by měla být správná strava, abychom hubli?

Připravili jsme si pro Vás článek, který vám napoví, že hubnutí nemusí být vůbec muka, ale naopk může být zábava.

Zveřejněno: 28.01.2023

Co bychom měli jíst, abychom zhubli , přibrali nebo si udrželi tělesnou hmotnost? Nebojte se, nejsou to zázračná jídla pro ženy nebo  top 5 instantních keto potravin. Co tedy jíst ? Nemusíte vylučovat  sacharidy, tuky, lepek, laktózu, maso nebo  mléčné výrobky a překopávat jídelníček vzhůru nohama. Jaké je tedy  tajemství lidí, kterým se podařilo zhubnout ? Postupně se naučili jíst skutečné jídlo podle svých potřeb. Pro celebrity neexistují žádné kouzelnické triky ani průlomové detoxikační kúry. Poté, co si přečtete dnešní článek, budete na dobré cestě jak toho dosáhnout. Stačí jen chtít a začít, pojďme tedy na to.

 

Co rozhoduje o tom zda zhubnete, přiberete nebo si udržíte váhu?

Zpočátku a zejména pro nováčky se může zdát, že hubnutí je velmi obtížné, ale není tomu tak. Naopak, je to docela jednoduché a zábavné. Nemusíte jíst přesně podle podrobného plánu a dodržovat stravu do posledního puntíku. Tak to doopravdy být nemusí. Abyste byli úspěšní, stačí znát několik pravidel, které budete dodržovat a o zbytek se postará vaše tělo. Pamatujete na to, že nejdůležitější je energetická rovnováha.

Záporná energetická bilance: Stav kdy dochází k úbytku hmotnosti, protože se spotřebuje více energie, než se přijme.

Energetická rovnováha: Stav, kdy je příjem průměrnýspotřeba energie je v rovnováze - co přijmete to vydáte.

Kladná energetická bilance: Stav kdy, se přibírá na váze, protože se spotřebuje méně energie, než se ji přijme.

 

Čím to je, že někteří lidé mohou jíst, co chtějí, a jiní přibírají na váze pouhým pohledem na rohlík?

Asi jste někdy slyšeli o energetické bilanci. Jde o to kolik spotřebují energie během dne. Někdo má sedavé zaměstnání a po práci si pustí televizi a je bez pohybu téměř celý den a někdo jde po práci ven na procházku nebo si jde zacvičit. A není těžké uhodnout, kdo z těch lidí bude přibírat a kdo hubnout.

 

Jak správně jíst při hubnutí?

Jak jsem psal výše, že, aby jste dlouhodobě zhubli více či méně, nepotřebujete hned googlovat tu nejúčinnější a nejrychlejší dietu nebo se pustit do několikaměsíční detoxikace. Stačí jíst co nejčerstvější a nejméně zpracované potraviny a věnovat pozornost složení a velikosti porcí jídla. Vyzkoušejte pravidelně zaznamenávat změny své hmotnosti, každý druhý týden a buďte trpěliví. Slyšeli jste už o krabičkování? Je skvělým pomocníkem nejen při hubnutí, ale také při zlepšování stravovacích návyků. Proč? Jednoduše jde o to, aby jste si kontrolovali, z čeho připravujete jídlo, a vyhýbali se různým kalorickým bombám. Zde si můžete přečíst náš článek o krabičkování.

Jídelníček fitandhealth.cz

Jak mohu zlepšit svůj jídelníček a snížit energetickou náročnost?

  • Jezte více zeleniny a ovoce - doporučuje se sníst alespoň 400g zeleniny a 200g ovoce denně, což představuje čtyři pět středněvelkých kusů a dva až tři malé kusy. Zelenina obsahuje velké množství vody, vlákniny a cenných mikroživin. To podporuje zdravé trávení a pocit sytosti.

 

  • Ke každému jídlu zařaďte porci bílkovin. Každé jídlo by mělo obsahovat vyvážený poměr všech makroživin, ale bílkoviny jsou jako dvě esa v pokeru. Lidský organismus si ho nedokáže vyrobit, proto je nutné ho získávat prostřednictvím pestré stravy a vhodných doplňků. Bílkoviny jsou nezbytné pro růst svalů a optimální funkci imunitního systému.

 

  • Konzumujte více kvašených potravin. Mezi fermentované (kvašené) potraviny patří kysané zelí, okurky, kvašená zelenina, miso, natto, tofu, fermentované mléčné výrobky, kombucha nebo kořeněná korejská kvašená zelenina kimči. Poskytují dostatečnou dávku zdraví prospěšných bakterií, vlákniny a mnoho dalších mikroživin.

 

  • Nejezte více, než potřebujete. Sníst pár kousků ovoce a zeleniny navíc není velký problém, ale pokud sníte několik balíčků různých pochutin nebo rychlého občerstvení to už by problém být mohl. Pokud budete jíst méně zpracovaných potravin a přizpůsobíte svůj jídelníček svým potřebám, můžete ušetřit mnoho kalorií.

 

  • Částečně nahraďte živočišné bílkoviny rostlinnými. Některé druhy masa mají také vysoký obsah nasycených mastných kyselin. To platí pro různé uzeniny a tučné sýry. Jezte více luštěn ve vhodné kombinaci s obilovinami. Vyzkoušejte také luštěninové pomazánky, například hummus, a náhražky masa, například tofu. Snížíte tak příjem nasycených tuků a získáte bohatý zdroj kvalitních rostlinných bílkovin.

 

  • Dopřejte si celozrnné pečivo a obiloviny. Výběrem celozrnných výrobků získáte více vlákniny a mnoho mikroživin, které jsou obsaženy v mletých zrnech. Vláknina pomáhá zvýšit pocit sytosti a zabraňuje tomu, aby jste měli po jídle chuť na něco nezdravého.

 

  • Voda je pro naše tělo velmi důležitá a denně bychom měli vypít alespoň 30-45 ml na kilogram tělesné hmotnosti. Hodně kalorií ušetříte, když vyřadíte tekuté kalorie včetně alkoholu a budete pít pouze vodu, kvalitní kávu a čaj. Jan na okraj litr Coca-Coly obsahuje asi 450 kcal, což je energie jednoho oběda.

 

  • Čím pestřejší a barevnější jsou denní kombinace potravin, tím lépe. Poskytují vyšší příjem různých antioxidantů a biologicky aktivních prvků, které tělu prospěšně pomáhají.

 

Co je třeba při hubnutí z jídelníčku vyřadit?

Určitě pomůže omezení tekutých kalorií, průmyslově zpracovaných potravin. Můžete také omezit nezdravé tuky (nasycené a trans-tuky) a rafinované sacharidy, protože nadměrný příjem soli údajně zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku. Nebojte se a občas si dopřejte něco co máte rádi. už je to pizza, hamburger nebo něco jiného. Pokuste se během dne, dát méně příloh, a vytvořte si "energetický polštář", aby jste zbytečně nezvyšovali svůj energetický příjem. Pamatujte na to, že pokud v daný den vyřadíte své oblíbené jídlo, zvyšujete riziko náhlého přejídání.

vyvážená strava - fitandhelth.cz

Závěrem:

Jak vidíte, hubnutí není černá magie. Není třeba okamžitě vyřazovat celé skupiny potravin. Stačí, když budete o jídle trochu více přemýšlet, naučíte se sestavovat jídla podle zásad zdravého talíře a budete si dlouhodobě hlídat velikost porcí. Velkým krokem k úspěchu je pouhé přidání zeleniny, ovoce, kvalitních bílkovin a aktivní životní styl. Pokud ve svém jídelníčku najdete skryté kalorické bomby nebo tekuté kalorie, pokuste se je postupně z jídelníčku vyřadit a nahradit vodou. Tak se nebojte a pojďte do toho, vaše vysněná postava je krok pře vámi.

 

"Pokud by jste potřebovali poradit s čímkoli ohledně zdravé výživy, tak nás neváhejte kontaktovat, rádi Vám poradíme a zodpovíme Vaše dotazy"

 

“ Pokud Vás zaujala možnost si objednat krabičkovou stravu, tak mrkněte na naše programy a jídelníčky “