VÝDEJNÍ MÍSTO V PRAZE JE ZPOPLATNĚNO. VÝDEJNÍ MÍSTO V TEPLICÍCH DOČASNĚ ZRUŠENO.
Při vytváření objednávky věnujte zvýšenou pozornost závozové mapě.
Pro blížší informace volejte 413 033 007.

Fit and Health Fit and Health

Novinky

Můžeme obezitu považovat za nemoc?

Můžeme obezitu považovat za nemoc?

V dnešním světe se kolem nás objevuje stále více lidí, kteří mají problémy s nadváhou. Dá se nadváha, potažmo obezita považovat za nemoc?
Odpověď není tak jednoduchá a jednoznačná a bude potřeba si udělat vlastní názor.

Zveřejněno: 15.03.2023

Je obezita skutečně nemoc?

Dnešní článek bych rád věnoval tématu obezity. Toto slovo je dnes celkem běžné a obézních lidí je kolem nás spousty. Jaké je tedy její hodnocení a je a nebo není obezita nemocí?

Obezita je obecně považována za problém veřejného zdraví, který lékaři nyní uznávají, že je způsoben více faktory. Patří mezi ně fyzické, psychické a genetické příčiny. Na obezitu se zaměříme jak z lékařského tak z pohledu běžného člověka. Vysvětlíme Vám proč některé zdravotnické organizace obezitu za nemoc považují a jiné zase ne. Pojďme tedy na to.

Jak se měří obezita?

Za obezitu je považován stav, kdy se u člověka vytváří nadbytečný tělesný tuk, známý také jako tuková tkáň. V lékařském prostředí můžete slyšet slovo„adipozita“. Tento termín popisuje stav přebytečné tukové tkáně v těle. Zvýšená hladina tohoto tuku může navíc způsobit zdravotní komplikace, jako jsou cukrovka a nebo vysoký krevní tlak. Definování obezity se stanovuje  měřením jako je: tělesná hmotnost, tělesná výška a tělesná stavba.

 

Body mass index

Ukazatel body mass index (BMI, index tělesné hmotnosti či Quetelet index) napoví, zda máte zdravou váhu vzhledem ke své výšce.

Na našem BLOGU jsme také psali článek o tom „Kolik tuku na našem těle je ještě přijatelné?“

 

Rozlišujeme několik stupňů obezity dle BMI indexu

obezita I. třídy: BMI 30 až 34,9

obezita II. třídy nebo vážná obezita: BMI 35 až 39,9

obezita III. třídy nebo těžká obezita: BMI 40 a vyšší

Pamatujte na to, že samotné BMI nemusí nutně říkat, co je pro každého zdravé.

Obvod pasu

Jak jsem zmínil výše, větší množství břišního tuku v poměru ke zbytku těla způsobuje větší riziko zdravotních komplikací. Jde tedy vidět, že člověk může mít BMI v několika rozmezích  a obezitu dělíme do několika stupňů „nadváh“. Jeden z klíčových faktorů ukazující stav obezity, kromě BMI je obvod pasu. Obvod pasu zjistíte změřením těsně nad kyčelními kostmi. Člověk je vystaven většímu riziku stavů souvisejících s obezitou, když je jeho obvod pasu více než 105 cm u muže a 92 cm palců u netěhotné ženy. Pamatujte na to, že měření jako BMI a obvod pasu jsou pouze odhady množství tuku, který máte a k přesnému stanovení by bylo potřeba odborné vyšetření. Například někteří kulturisté a výkonnostní sportovci mohou být tak svalnatí, že mají BMI, které spadá do rozmezí obezity. Většina lékařů používá BMI k tomu, aby co nejlépe odhadla obezitu u člověka, ale nemusí to platit pro každého.

 

Co je to nemoc?

Jak je vnímáno co je obezita a jak ji můžeme zjistit jsme si již popsali výše. Co, ale znamená pojem nemoc a je tedy obezita doopravdy nemoc?  Odpověď na tuto otázku z lékařského hlediska není úplně jednoznačná. Na rozdíl od vědeckých měření, která mají za sebou čísla, „nemoc“ nemá tak jasnou definici. Dokonce ani slovníková definice to nedokáže objasnit. Nemoc je stav „živého zvířecího nebo rostlinného těla nebo jedné z jeho částí, který narušuje normální fungování a typicky se projevuje rozlišnými příznaky a symptomy.“ Samozřejmě je obecně vnímán rozdíl mezi stavem, kdy je člověk nemocný a kdy zdravý.

 

Důvody, proč může být obezita považována za nemoc

Roky výzkumu vedly lékaře k závěru, že obezita je zdravotním stavem, který je více než jen konceptem „přijatých kalorií“. Zjistilo se, že některé geny mohou za zvýšenou hladinu hladu, což daného člověka vede k většímu příjmu jídla. Následně toto může vést k zvýšenému riziku obezity. Také jiná zdravotní problémy nebo poruchy mohou způsobit, že člověk přibere na váze. Je známo, že užívání některých léků může také vést k nárůstu hmotnosti. Patří zde některá antidepresiva. Dávejte dvěma stejně vysokým lidem, stejné jídlo a uvidíte, že jeden přibere zatím co druhý ne. To je způsobeno faktory, jako je základní rychlost metabolismu člověka (kolik kalorií jeho tělo spálí v klidovém stavu).

 

Důvody, proč obezita nemusí být považována za nemoc

Přikládám několik důvodů, proč někteří mohou odmítnout myšlenku, že je obezita nemocí:

  • Neexistuje žádný jasný způsob, jak obezitu měřit. Protože index tělesné hmotnosti se nevztahuje na každého, jako jsou vytrvalostní sportovci a vzpěrači, lékaři nemohou vždy použít BMI k definování obezity.

 

  • Obezita nemusí vždy odrážet špatný zdravotní stav. Obezita může být rizikovým faktorem, ale nezaručuje, že člověk bude mít zdravotní problémy. Někteří lékaři neradi nazývají obezitu nemocí, protože obezita nemá vždy negativní účinky na zdraví.

 

  • Obezitu ovlivňuje řada faktorů, z nichž některé nelze kontrolovat. Zatímco výběr jídla a úroveň fyzické aktivity mohou hrát roli, může hrát roli i genetika.

 

  • Označování obezity za nemoc může „podporovat kulturu osobní nezodpovědnosti.“ Protože lékaři často chtějí, aby se jejich pacienti aktivně podíleli na svém zdraví. A pokud si lidé budou myslet, že jsou nemocní, můžou k sobě také také přistupovat.

 

  • Definování obezity jako nemoci může vést k diskriminaci.

 

 

S obezitou to není tak jednoduché

Obezita je pro mnoho lidí komplikovaným a emocionálním problémem. Vědci vědí, že ve hře je mnoho faktorů, včetně genetiky, životního stylu, psychologie, prostředí a dalších. Pomoci některých aspektů lze obezitě předcházet – změna jídelníčku, více pohybu, aby si člověk vybudoval a udržoval zdravé srdce, plíce a zbytek těla. Je ale potřeba říci, že né všem se daří úspěšně hubnout i když se o to intenzivně snaží. Vypadá to, že debata o obezitě jako nemoci bude pokračovat, dokud se neobjeví jiné metody, podle kterých budeme schopni stanovit, zda je obezita nemoc či nikoli.

 

"Pokud by jste potřebovali poradit s čímkoli ohledně zdravé výživy, tak nás neváhejte kontaktovat, rádi Vám poradíme"

"Pokud Vás zaujala možnost si objednat krabičkovou stravu, tak mrkněte na naše programy a jídelníčky 

 

Popřípadě si můžete přečíst naše další články:

 - Co je zdravý talíř a jaké má složení?

- Jak na přípravu krabičkové stravy