Při vytváření objednávky věnujte zvýšenou pozornost závozové mapě.
Výdejní místo v Praze je zpoplatněno.

Fit and Health Fit and Health

Novinky

Proč pít vodu?

Proč pít vodu?

Proč pít vodu? Kolik litrů vody potřebuje naše tělo a jak je to sní co se týče našeho zdraví a hubnutí?

Zveřejněno: 05.03.2023

Proč pít vodu a proč je pití vody tak důležité?

Lidské tělo obsahuje asi 60 % vody. Běžně se doporučuje vypít osm sklenic vody o 237 ml denně takzvané pravidlo 8x8. Přestože za tímto konkrétním pravidlem je jen malá věda, jak jistě všichni víme je důležité zůstat stále hydratovaný. Zde je 7 důkazů podložených zdravotních přínosů pití velkého množství vody.

 

 

Pomáhá maximalizovat fyzický výkon

Pokud nezůstanete hydratovaní, může se snížit váš fyzický výkon. To je zvláště důležité při intenzivním cvičení nebo při venkovních vysokých teplotách. Dehydratace může být znatelná, pokud ztratíte jen 2 % obsahu vody v těle. Není však neobvyklé, že sportovci při výkonu ztratí 6–10 % své hmotnosti vody, kterou vyloučí potem. To vede ke změně regulace tělesné teploty, snížení motivace a zvýšené únavě. Následně se cvičení stávat jak fyzicky tak psychicky náročnější. Bylo prokázáno, že optimální pití vody tomu může zabránit a to z toho důvodu, že svaly jsou asi z 80 % tvořeny vodou. Pokud intenzivně cvičíte a máte tendenci se potit, udržení hydratace vám pomůže podat nejlepší výkon.

 

Výrazně ovlivňuje hladinu energie a funkci mozku

Hydratace také ovlivňuje funkci vašeho mozku. Studie ukazují, že i mírná dehydratace, jako je ztráta vody o objemu 1–3 % tělesné hmotnosti, může narušit mnoho aspektů jeho fungování. Jedna studie u mladých žen poukazuje na to, že ztráta tekutin o 1,4 % po cvičení zhoršuje náladu i koncentraci a také zvyšuje frekvenci bolestí hlavy. U můžu se zjistilo, že ztráta tekutin o 1,6 % zhoršuje paměť během pracovního výkonu a zvyšuje pocity úzkosti a únavy. Ztráta tekutin 1–3 % se rovná přibližně 0,5–2 kg úbytku tělesné hmotnosti u osob vážící 68 kg. K tomu může snadno dojít při běžných denních činnostech, natož při cvičení nebo velkém horku. Další studie, kterých se zúčastnili děti a starší dospělé, ukazují, že mírná dehydratace může zhoršit náladu, paměť a výkon mozku.

 

Může pomoci zmírnit zácpu

Zácpa je běžný problém, kterým občas trpí většina populace. Zvýšení příjmu tekutin se často doporučuje jako součást léčebného procesu a existují určité důkazy, které to podporují. Pití malého množství vody se zdá být rizikovým faktorem pro zácpu u mladších i starších jedinců. Zvýšení hydratace může pomoci snížit zácpu. Dále je důležité jaký typ vody pijete studie ukázaly, že minerální voda, která je bohatá na hořčík a sodík, zlepšuje frekvenci a konzistenci střev u lidí se zácpou.

 

 

 Může pomoci léčit ledvinové kameny

Močové kameny jsou bolestivé shluky minerálních krystalů, které se tvoří v močovodech. Nejběžnější jsou ledvinové kameny, které se tvoří v ledvinách. Vyšší příjem tekutin zvyšuje objem moči procházející ledvinami. Tím se zředí koncentrace minerálů, takže je méně pravděpodobné, že můžou zkrystalizovat a vytvořit shluky.

 

 

Pomáhá předcházet kocovině

Kocovinou označujeme nepříjemné příznaky po požití alkoholu. Alkohol je diuretikum, takže ztrácíme více vody, než ji přijímáme. To může vést k dehydrataci. Ačkoli dehydratace není hlavní příčinou kocoviny, může způsobit příznaky jako žízeň, únava, bolest hlavy a sucho v ústech. Dobrým způsobem, jak snížit příznaky kocoviny, je vypít sklenici vody mezi pitím a vypít alespoň jednu velkou sklenici vody před spaním.

 

 

Může pomoci hubnutí

Pití velkého množství vody vám může pomoci zhubnout. Je to proto, že voda zvyšuje sytost a rychlost metabolismu. Studie naznačují, že zvýšený příjem vody může podpořit hubnutí zrychlením metabolismu, což umocní denně spálené kalorie. Pokud budete pít 500 ml vody 3krát denně před jídlem po dobu 8 týdnů může to vézt ke snížení tělesné hmotnosti a tělesného tuku. Důležité je také načasování. Nejúčinnější je pití vody půl hodiny před jídlem. Díky tomu se budete cítit sytější a nakonec sníte méně jídla.

 

Závěrem

I mírná dehydratace vás může ovlivnit jak psychicky tak fyzicky. Ujistěte se, že každý den pijete dostatek vody, ať už je vaším osobním cílem 1,9 litru nebo jiné množství. Je to jedna z nejlepších věcí, které můžete udělat pro své vlastní tělo a celkové zdraví.

 

 

"Pokud by jste potřebovali poradit s čímkoli ohledně zdravé výživy, tak nás neváhejte kontaktovat, rádi Vám poradíme"

 

"Pokud Vás zaujala možnost si objednat krabičkovou stravu, tak mrkněte na naše programy a jídelníčky “ určitě Vám pomůžou dosáhnout vašich cílů.

 

Další články které by Vás mohli zajímat:

 - Jak na zdravé hubnutí

- Bílkoviny