VÝDEJNÍ MÍSTO V PRAZE JE ZPOPLATNĚNO. VÝDEJNÍ MÍSTO V TEPLICÍCH DOČASNĚ ZRUŠENO.
Při vytváření objednávky věnujte zvýšenou pozornost závozové mapě.
Pro blížší informace volejte 413 033 007.

Fit and Health Fit and Health

Novinky

Jaké pečivo jíst když chceme zhubnout

Jaké pečivo jíst když chceme zhubnout

Napadlo Vás někdy jaký druh chleba jíst, když se chceme dostat do formy a chceme zhubnout a je vůbec možné při hubnutí jíst chléb?

Zveřejněno: 27.04.2023

Jaké pečivo jíst, když chceme zhubnout ?

Výběr nejlepšího chleba na hubnutí závisí na několika faktorech. Rádi bychom vás seznámili s pár detaily, na které je potřeba se při výběru chleba zaměřit. Najít ten nejlepší chléb pro hubnutí se může zdát rozporuplné, protože mnoho lidí věří, že jíst chléb je spolehlivý způsob, jak svou hmotnost naopak zvýšit. Ale jak uvidíte nemusí tomu být tak a chléb může být součástí vašeho plánu jak zhubnout. Chléb by rozhodně mohl a měl být součástí vašeho každodenního jídelníčku, ať už se snažíte zhubnout nebo ne. Jak se, ale v té velké nabídce chleba, které dnešní obchody s potravinami nabízejí vyznat? Pojďme si tedy povědět o chlebu více, abychom si mohli vybrat pro nás ten správný.

 

Klíčové věci, které je třeba zvážit při výběru chleba

*Celkový počet kalorií

*Obsah proteinu

*Vláknina

*Tuky

*Cukr

Z jaké mouky je chléb připraven (tj. celozrnná, vícezrnná, bílá, bramborová atd.) Na etiketě můžete vídat také slovo „lite“ – zde se může jednat pouze o menší balení chleba, ale obsah živin a nutriční hodnota bývá stejná jako u většího balení.

Obecné doporučované pravidlo bývá, že by chléb na porci neměl přesáhnout tyto hodnoty

*70-140 kalorií

*min 3g vlákniny 

*min 4g bílkovin

 

Otázkou stále zůstává, jaký je ale nejlepší druh chleba když chceme zhubnout?

 

Celozrnný chléb vs. bílý chléb a hubnutí

Kalorie v plátku pšeničného chleba a kalorie v plátku bílého chleba (v závislosti na velikosti plátků) jsou velmi podobné, s rozdílem pouze asi 5-10 kalorií. Proč je tedy pšeničný chléb zmiňován více pokud se budeme bavit o hubnutí? Je to proto, že celozrnný chléb se vyrábí z celého jádra zrn, což mu dodává hnědou barvu. Jádra obsahují mnoho živiny, proto můžeme říci, že je pro naše zdraví více prospěšnější. Oproti tomu bílý chléb je výsledkem zpracování zrna, které odstraňují jeho vnější slupku, tedy využití klasické bílé mouky.

 

Vláknina v celozrnném chlebu 

Spolu s vitamíny a minerály obsahuje celozrnné zrno také vlákninu a vláknina hraje kritickou roli při zpomalování trávení, které může zabránit přejídání, a proto může chléb s vysokým obsahem vlákniny pomáhat při hubnutí. Vzhledem k tomu, že bílé pečivo postrádá vlákninu a obsah živin je daleko nižší než u celozrnného chleba, není bíle pečivo optimální volbou v případě zdravého hubnutí. To znamená, že pokud jste opravdu fanouškem bílého chleba, nemusíte ho úplně odstraňovat ze svého jídelníčku. Zde je ale důležité, aby poměr celozrnného pečiva převažoval nad pečivem bílým. 

 

Celozrnný chléb vs. vícezrnný chléb a hubnutí

Když jsme se seznámili s celozrnným chlebem, odpovězme si na otázku, kterou dietologové často kladou: Je vícezrnný chléb zdravý? Odpověď zde není tak jednoduchá. Vícezrnný chléb je podobný chlebu celozrnnému, ale může obsahovat celozrnná zrna jiná než než pšeničná, jako například zrna rýžová nebo ovesná. Může také, ale obsahovat bělenou pšenici, která tvoří bílý chléb. Vícezrnný chléb tedy není sám o sobě nezdravou volbou, ale pokud porovnáme chléb celozrnný a vícezrnný je celozrnný stále lepší volbou, pokud chceme zhubnout.

 

Bramborový chléb vs. bílý chléb a hubnutí

Při vyslovení slova „brambora“ by vás mohlo napadnout, že tento chléb je automaticky zdravý, protože je spojen se zeleninou. Vzhledem k tomu, že se vyrábí z brambor, což je zelenina s vysokým obsahem draslíku a vlákniny, chléb obsahuje více těchto složek. Pokud jde tedy o hubnutí, bramborový chléb má více živin než běžný chléb a může vám tedy s hubnutím pomoci, a to z důvodu zachování delšího pocitu sytosti. Zde bych doporučoval chléb vyzkoušet jelikož je chuť brambor celkem výrazná.

 

Bezlepkový chléb a hubnutí

Bezlepkové pečivo není co se týká hubnutí ani špatné, ani dobré. Je to proto, že navzdory mylné představě některých lidí je nutričně velmi podobné chlebu obsahující lepek. Lepek je bílkovina obsažena v chlebu, na kterou organismus některých lidí vykazuje alergickou reakci. Pokud vám však nebyla diagnostikována intolerance, možná bude lepší, když se budete držet ostatních chlebů na tomto seznamu. Většinou proto, že panuje shoda v tom, že bezlepkový chléb se znatelně liší, pokud jde o konzistenci a chuť, a není žádný důvod ke změně, pokud nemusíte.

 

Naklíčený chléb

Naklíčený chléb se vyrábí z celých zrn, která začala klíčit. Je však naklíčený chléb dobrý v případě hubnutí? To je záludná otázka, protože je důležité si uvědomit, že naklíčený chléb obsahuje 15 gramů sacharidů na porci, stejně jako běžný chléb. Chléb má ale díky způsobu výroby nižší glykemický index než pšeničné nebo bílé pečivo. To znamená, že obsah škrobu je nižší a obsah vlákniny vyšší což Vám pomůže zůstat déle sytí. Stručně řečeno, naklíčený chléb má stejný počet kalorií jako ostatní chléb, ale může vám pomoci lépe ovládat váš hlad. Takže pokud jde o výběr toho nejlepšího chleba pro hubnutí, naklíčený chléb je rozhodně jedním z těch, které je třeba přidat do seznamu.

 

Anglické muffiny na hubnutí

Anglické muffiny patří bezesporu mezi nejlepší chléb na hubnutí. Ve srovnání s jinými chleby totiž mívají velmi nízký obsah kalorií, tuku a přidaného cukru. Z těchto důvodů je to skvělá volba chleba k výrobě potravin, jako jsou mini pizzy a snídaňové sendviče, protože jeden muffin má obvykle jen asi 60–100 kalorií. I pouhé opékání anglického muffinu ke snídani je skvělý způsob, jak začít den.

 

 "Pokud by jste potřebovali poradit s čímkoli ohledně zdravé výživy, tak nás neváhejte kontaktovat, rádi Vám poradíme"

 

"Pokud Vás zaujala možnost si objednat krabičkovou stravu, tak mrkněte na naše programy a jídelníčky “ určitě Vám pomůžou dosáhnout vašich cílů.

Další články které pro vás vybíráme

 - Jak na zdravé hubnutí

- Bílkoviny

-Proč pít vodu