VÝDEJNÍ MÍSTO V PRAZE JE ZPOPLATNĚNO. VÝDEJNÍ MÍSTO V TEPLICÍCH DOČASNĚ ZRUŠENO.
Při vytváření objednávky věnujte zvýšenou pozornost závozové mapě.
Pro blížší informace volejte 413 033 007.

Fit and Health Fit and Health

Novinky

Sacharidy

Sacharidy

Co jsou to sacharidy, k čemu slouží a proč jsou pro nás důležité?

Zveřejněno: 05.11.2022

Co jsou sacharidy zač? K čemu je slouží? Pokud bereme naše tělo jako dokonalý stroj tak jsou sacharidy jeho palivem. Potřebujeme je k tomu, abychom mohli fungovat během dne. Samozřejmě je to jako u benzínu, můžete tankovat levně a nebo si můžete koupit prémiové palivo. Věděli jste, že sacharidy jsou nejlépe zpracovatelným zdrojem energie, a proto jsou tak důležité pro buňky našeho těla?

“Zajímavost:  z 1 gramu sacharidů se vytvoří 4 kcal nebo 17 kJ energie“

Organismus sacharidy využívá při chemických reakcích a přetváří je dle svých potřeb. Ve chvíli, kdy tělu nedodáváme jejich dostatek, je schopné získat je ze zásob tuků a v některých případech i z bílkovin.

Co to jsou sacharidy?

Sacharidy jsou sloučeniny atomů uhlíku, vodíku a kyslíku. Už víme, že naše tělo je životně závislé na přísunu třech základních makronutrientů. Jsou jimi protejny(bílkoviny), lipidy (tuky) a právě sacharidy, které by si zasloužily v této trojici první místo. Tělo je získává zejména z rostlinné stravy, jako například z ovoce, obilovin, zeleniny, atp., ale také ze stravy živočišného původu, a to výhradně z mléka a mléčných výrobků (obsahují sacharid zvaný laktóza).

 

Členění sacharidů

Sacharidy můžeme zařadit do několika skupin a to:

  1. Monosacharidy

Sacharidy jsou tvořeny cukernými molekulami. Dělíme je především podle toho, kolika takovými molekulami (jinak také cukernými jednotkami) jsou tvořeny. V případě monosacharidů jde pouze o jednu. Díky tomu spadají monosacharidy do kategorie takzvaných jednoduchých sacharidů a často se jim říká pouze cukry. Existují 3 základní typy monosacharidů:

Zde patří: glukóza, frukóza, glaktóza

  1. Oligosacharidy

Další skupinou jsou oligosacharidy. Ty jsou tvořeny dvěma až desíti cukernými jednotkami. Podle jejich počtu dále rozlišujeme di-, tri-, tetra- atd. Nejznámější jsou ale pro nás disacharidy, které se v potravě nacházejí ve 3 formách:

Zde patří: sacharóza,malóza,laktóza – asi tušíte, že je obsažena v mléčných produktech a někteří z nás na ni mají alergii.

  1. Polysacharidy

Poslední, avšak neméně důležitou skupinou, jsou polysacharidy. Vlastně by se dalo říci, že právě tyto sacharidy, tvořeny desíti a více cukernými jednotkami, by pro nás měly být nejzásadnější, jelikož by se v naší stravě měly vyskytovat nejčastěji. V našem organismu se polysacharidy vyskytují ve 3 podobách:

Zde patří: škrob a vláknina – vláknina je důležitá pro náš trávicí systém a je obsažena v zelenině a celozrnném pečivu

 

Věděli jste jak sacharidy fungují v praxi?

Komplexní sacharidy(Polysacharidy) se štěpí na jednoduché a rovnou se spotřebují.Následně se uloží do -         jater či svalů v podobě živočišného škrobu glykogenu.Pokud přijímáte hodně sacharidů v potravě dojde k jejich proměně a následnému ukládání do tukových zásob.

 

Jak sacharidy vybírat?

Existuje cosi, čemu se říká nutriční pyramida. Ta se objevuje ve více variantách a někdy bývá nahrazena zdravým talířem a jinými inovacemi, nicméně ve většině případů se fakta z těchto „výživových pomocníků“ shodují. Základem jsou přílohy.

Sacharidy by měly tvořit cca 50 % - 60 % (např. u vrcholových sportovců někdy i 70 %) energetického příjmu dospělého člověka a získávat bychom je měli právě zejména z příloh. Těmi myslíme například celozrnné těstoviny, luštěniny, brambory, celozrnné pečivo, rýži, pohanku, jáhly, celozrnný kus kus a spoustu dalšího. Právě z těchto jídel naše tělo získá tolik potřebné sacharidy, které budou do našeho těla postupně dodávat energii.

Přílohy k obědu a k večeři nejsou velkým problémem. Pomocí sacharidů bychom ale měli především náš den začít. Snídaně by měla být energeticky stejně hodnotná, jako oběd (30% z celkové energie přijaté za den). Ke snídani zvolte například bílý jogurt, ovoce, celozrnné pečivo, vločkovou kaši, a jiné.

Slyšeli jste někdy o glikémickém indexu?

Základem našeho příjmu sacharidů by měly být polysacharidy. Jsou totiž komplexnější a uvolňují energii v sobě uchovanou delší dobu. V praxi to znamená, že sníme-li například hrst hroznového vína, tak nám glykémie (hladina cukru v krvi) stoupne velice rychle a energii z hroznů můžeme ihned využít (obsahují jednoduché cukry). Stejně tak rychle jak stoupne, tak ale také klesá a po relativně krátké době můžeme mít po podobných potravinách hlad. Tato změna a její určování se nazývá Glykemický index (GI) a jeho hodnoty nám stanovují, jak rychle se změní glykémie v našem těle po pozření konkrétní potraviny (vysoký GI = rychlý nárůst glykémie, nízký GI = pomalý nárůst glykémie).

Jestliže si místo hroznů dáme například ovesné vločky s mlékem, tak energie uložená v této snídani, která má nízký GI se uvolní postupně a vydrží nám déle. Hlad se tedy objeví později a nehrozí nám po krátké době únava. Glykemický index potravin se dá upravovat například jejich kombinací. Samotný rohlík má vysoký GI, ale GI rohlíku s plátkem sýru je nižší. Stejně tomu je třeba u zeleniny (té můžeme snížit GI například pokapáním olivovým olejem).

Právě na zeleninu a ovoce nesmíme nikdy zapomínat nehledě na GI. Měli bychom sníst 400-600 g zeleniny a alespoň 200g ovoce (rozděleno v 5-6 porcích) v jednom dni. Tyto potraviny jsou důležitým zdrojem sacharidů a vlákniny ale také vitamínů, a proto mají v našem jídelníčku nezastupitelné místo.

Jaké množství sacharidů

Je velice těžké zorientovat se ve výživových doporučeních. Co autor, to jiné vědecké podklady a jiné výsledky. Se sacharidy tomu není jinak, a proto je nutné zdůraznit, že doporučené dávkování jakýchkoliv nutrientů je věc individuální a každý organismus na něj reaguje jinak, tudíž doporučení, kterými se řídí jeden, nemusejí vyhovovat druhému. Z dostupných zdrojů lze vyvodit, že doporučená denní dávka sacharidů pro běžnou populaci je 4 – 6 g na kilogram tělesné hmotnosti za den. V případě sportovců pak doporučená hodnota stoupá až na 6 – 10 g/kg podle intenzity zatížení a výdeje energie.

Příjem sacharidů by měl být relativně rovnoměrně rozložený do celého dne, nicméně někteří odborníci uvádějí, že je vhodné jíst potraviny založené na sacharidech především v dopoledních hodinách. Hovoří ale především o sacharidech komplexních a proto se nemusíme bát dát si odpoledne ovoce nebo zeleninu a objemově menší příloha k večeři také není na škodu.

A jak je to s přísunem sacharidu před tréninkem?

Pro budování svalové hmoty se doporučuje přibližně 1 – 1,5 hodiny před tréninkem sníst 50 g sacharidů s vysokým Glykemickým indexem (obecně by ale před tréninkem nemělo být 3 – 4 hodiny velké jídlo). Před tréninkem s cílem redukovat podkožní tuk bychom se měli sacharidům vyhnout, nebo sníst maximálně porci o 25 gramech.

Při cvičení není nutné doplňovat sacharidy, jestliže tréninková jednotka netrvá déle než 60 – 90 minut. Pakliže ale přeci jen cítíme únavu, tak je vhodné sacharidy doplnit nápojem.

Zdroj: Elvita.cz

 

"Pokud by jste potřebovali poradit s čímkoli ohledně zdravé výživy, tak nás neváhejte kontaktovat, rádi Vám poradíme"

 

"Pokud Vás zaujala možnost si objednat krabičkovou stravu, tak mrkněte na naše programy a jídelníčky “ určitě Vám pomůžou dosáhnout vašich cílů.

 

Další články které by Vás mohli zajímat:

 - Jak na zdravé hubnutí

- Bílkoviny

- Jak zhubnout 10 kilo a váhu si udržet?